W polskich sklepach zaczynają pojawiać się najnowsze modele stacji roboczych z linii HP Z, w tym HP Z6 G5 A, Zbook Firefly G10 A oraz Zbook Power G10 A. To najnowocześniejsze mobilne i desktopowe stacje robocze zaprojektowane z myślą o ekstremalnych potrzebach profesjonalistów zajmujących się projektowaniem, produkcją wirtualną, renderowaniem 3D, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Na szczególną uwagę zasługuje tu stacjonarny HP Z6 G5 A wyposażony w CPU o największej liczbie rdzeni w historii stacji roboczych serii Z od HP, który dzięki możliwości zainstalowania do trzech wysokowydajnych kart graficznych może zrewolucjonizować rozwiązania dla profesjonalistów pod kątem produktywności i wydajności.
Napędzany przez procesory AMD Ryzen Threadripper PRO, Z6 G5 A oferuje do 96 rdzeni w jednym CPU, umożliwiając użytkownikom jednoczesne tworzenie i renderowanie najbardziej zasobożernych projektów. Z miejscem na maksymalnie trzy wysokiej klasy procesory graficzne NVIDIA RTX 6000 Ada Generation GPU lub AMD GPU i ośmioma kanałami pamięci, Z6 G5 A jest urządzeniem zaprojektowanym do sprawnej realizacji zadań związanych z wirtualną produkcją, modelowaniem 3D lub przetwarzaniem złożonych i zaawansowanych zestawów danych.
HP Z6 G5 A – nowy poziom pracy z wieloma rdzeniami
HP Z6 G5 A jest w stanie sprostać zadaniom związanym z wirtualną produkcją lub modelowaniem 3D, a także naukową pracą na danych, więc będzie dobrym wyborem do pracy nad rozwojem sztucznej inteligencji z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Dzięki innowacyjnej konstrukcji systemu i nowemu procesorowi AMD Ryzen Threadripper Pro 7000 z serii WX, Z6 G5 A oferuje budzącą respekt liczbę rdzeni w jednej stacji roboczej, zapewniając jeszcze wyższą produktywność.
Z6 G5 A oferuje również dużo miejsca na rozbudowę w miarę zmieniających się wymagań, w tym miejsce na maksymalnie trzy wysokiej klasy procesory graficzne i elastyczne opcje pamięci masowej z dostępnymi z przodu, wymienianymi podczas pracy dyskami NVMe, zapewniającymi szybki i łatwy dostęp do dużych plików. Przeprojektowany układ chłodzenia zagwarantuje, że podzespoły będą pracować z optymalną wydajnością nawet przy pracy z maksymalnym obciążeniem. Z kolei o cichą pracę workstacji zadba inteligentne sterowanie wentylatorami, które dzięki zestawowi ponad 20 czujników temperatury będzie regulować prędkość wiatraków w czasie rzeczywistym. Producent zapewnia także, że dzięki kontroli jakości, obejmującej 360 000 godzin rygorystycznych testów, konstrukcji spełniającej kryteria MIL-STD oraz certyfikacji do zastosowań profesjonalnych, HP Z6 G5 A jest rozwiązaniem oferującym wieloletni czas niezawodnej eksploatacji.
W dzisiejszym hybrydowym środowisku pracy możliwość zdalnego korzystania z wyjątkowej wydajności jest najwyższym priorytetem. Rozwiązanie HP Anyware zapewni wierne odwzorowanie kolorów i niskie opóźnienia w pracy nad 3D VFX, AI i uczeniem maszynowym przy różnych połączeniach sieciowych, a HP Anyware Remote System Controller pozwoli menedżerom IT na zdalne monitorowanie i zarządzanie flotami stacji roboczych bez fizycznego dostępu do urządzenia.
Dodatkowo HP Data Science Stack Manager usprawni dostęp do najlepszych rozwiązań oprogramowania open-source na przyjaznej dla użytkownika platformie dla naukowców zajmujących się przetwarzaniem danych i twórców sztucznej inteligencji. HP Z6 G5 A obsługuje WSL2, zapewniając możliwość uruchamiania systemu Linux w ekosystemie Windows i oferując łatwy dostęp do narzędzi z serii Z, w tym HP Data Science Stack Manager oraz nowego HP AI Studio.
HP ZBook Firefly G10 / G10 A – dwa formaty ultramobilnej workstacji
Rośnie grupa profesjonalnych użytkowników, dla których sprzętowe uwiązanie do biurka jest nie do przyjęcia. W dużej stopniu jest to pokłosie nowej filozofii pracy, powstałej w okresie covidowego lockdownu. Ta zrodzona z potrzeby chwili rzeczywistość nagle pokazała, że pro-specjaliści wcale nie muszą codziennie fizycznie pojawiać się w biurze, ale mogą wiele zadań wykonywać zdalnie. Stabilne połącznie z Internetem i sprzęt dopasowany do profilu zawodowego w zupełności wystarczy, aby tworzyć projekty graficzne, zajmować się profesjonalną wideo-realizacją, projektować 3D, realizować architektoniczne zlecenia lub zarządzać olbrzymimi bazami danych.
Nic więc dziwnego, że sprzedaż wysokowydajnych notebooków osiągnęła wtedy swój szczyt, a producenci sprzętu uważniej zaczęli analizować potrzeby wymagających użytkowników profesjonalnych i przygotowywać maszyny skrojone stricte pod te potrzeby. Przykładem takiego urządzenia jest ultramobilna stacja robocza HP ZBook Firefly G10, dostępna w wariancie 14- oraz 16-calowym i pozwalająca wybrać konfiguracje oparte o procesory Intel Core 13. generacji oraz układy AMD Ryzen Pro 7000HS.
Wersje 14-calowe HP-kowskich Świetlików szczególnie powinny przypaść do gustu użytkownikom stawiającym zwiększoną mobilność nad gargantuiczne osiągi, przy jednoczesnym zachowaniu wyposażenia i funkcjonalności godnych biznesowego notebooka z najwyższej półki. Przy czym warto tu zaznaczyć, że w żadnych wypadku ZBooki Firefly G10 nie muszą się wstydzić oferowanej wydajności – dawno pożegnaliśmy już czasy, gdy ultramobilne stacje robocze napędzały rachityczne dwurdzeniowe procesory o niskim TDP, zaprojektowane z myślą o wielogodzinnej pracy z mało wymagającym oprogramowaniem biurowym. W najnowszej iteracji laptopa znajdziemy niskonapięciowe procesory Intel Core 13. generacji, w tym wyposażone w aż 6 rdzeni Performance i osiem rdzeni Efficient układy Core i7 1370P lub zaprojektowane przez AMD Ryzeny Pro generacji 7000 do ośmiordzeniowego Ryzena 9 Pro 7940HS. Procesory w pracy wspierać może do 64 GB RAM-u oraz szybki dysk SSD M.2 w standardzie PCIe Gen 4. Do tego dochodzi zintegrowana grafika Intel Iris Xe lub AMD Radeon, a użytkownicy potrzebujący do pracy profesjonalnego GPU z certyfikacją ISV powinni się zainteresować konfiguracjami doposażonymi w grafikę NVIDIA RTX A500 z 4 GB własnej pamięci.
ZBook Firefly G10 w wersji 14-calowej ma się też czym pochwalić w temacie dostępnych matryc. W najlepszych konfiguracjach znajdziemy ekran IPS klasy HP DreamColor o rozdzielczości 2560 x 1600, który nie tylko oferuje bardzo wysoką luminancję (500 nitów) i perfekcyjnie odwzorowane kolory (100% DCI-P3), ale także odświeżanie podbite do 120 Hz. Projektanci nie zapomnieli nawet o zaimplementowaniu w ekranach zintegrowanego filtru prywatności HP SureView. Włączenie tego dodatku ochroni zawartość ekranu przed wzrokiem potencjalnych podglądaczy, co będzie szczególnie przydatne podczas pracy w miejscach publicznych – lotniskach, dworcach lub kawiarniach. Multimedialne możliwości laptopa wieńczy zestaw głośników przygotowany we współpracy z marką Bang & Olufsen.
Dla użytkowników preferujących większą przekątną przewidziano ZBooki Firefly G10 w wersji 16-calowej. Ich konfiguracje pokrywają się z intelowskimi wariantami „czternastek”, aczkolwiek słabiej wypadają w temacie oferowanych matryc – możemy wybrać jedynie rozdzielczość Full HD+ (1920 x 1200), bez możliwości sięgnięcia po IPS-y klasy HP DreamColor.
HP ZBook Power G10 / G10 A – mobilna stacja robocza dla oszczędnych
Zakup mobilnej stacji roboczej potrafi być nie lada wyzwaniem dla budżetu – szczególnie w przypadku freelancerów lub małych firm. Dla użytkowników z tego segmentu działalności, HP przygotowało ZBooka Power G10, którego, podobnie jak omawianego wyżej ZBooka Firefly możemy wybrać w wersji z procesorami marki Intel lub AMD. Jest to sprzęt odczuwalnie atrakcyjniej wyceniany niż flagowe modele z rodziny ZBook Fury oraz ZBook Studio, z tego też powodu nie oferuje dostępu do najmocniejszych podzespołów i najbardziej prestiżowego wyposażenia. Wciąż jednak mówimy o maszynie zaprojektowanej do najbardziej wymagających zadań, która z powodzeniem może zastąpić nawet bardzo rozbudowanego desktopa.
W obudowie o klasycznej konstrukcji znajdziemy wysokowydajne procesory Intel Core klasy H 13. generacji do wersji Core i9 13900HK (6 rdzeni P oraz 8 rdzeni E) lub przygotowane przez AMD Ryzeny Pro 7000 do wersji Ryzen 9 Pro 7940HS. Gwarancja stabilnej pracy z oprogramowaniem projektowym to zasługa układów graficznych z certyfikacją ISV do modelu NVIDIA RTX 3000 z 8 GB własnej pamięci. Do tego dochodzi możliwość rozbudowania RAM-u do pojemności 64 GB oraz miejsce na dwudyskowy magazyn na dane, korzystający z nośników M.2 NVMe PCIe Gen 4 ze wsparciem dla funkcji RAID 0/1.
Ekran o przekątnej 15,6-cala w najlepszej wersji zaoferuje rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli i pełne pokrycie palety sRGB. Mniej wymagający użytkownicy lub graficy korzystający z wysokiej klasy zewnętrznego monitora mogą wybrać tańszą matrycę Full HD.
Całość zamknięto w solidnej obudowie z metalu, która po zamknięciu ma 2,29 cm grubości i waży 2 kg. Mamy więc do czynienia z rozwiązaniem o ponadprzeciętnej wydajności i funkcjonalności, które jednocześnie wciąż zachowało całkiem sensowny poziom mobilności.
HP ZBook Studio 16 G10 – piękna bestia
Zmniejszenie grubości obudowy oraz redukcja wagi laptopa, zwykle oznacza przesiadkę na łatwiejszą w chłodzeniu platformę niskonapięciową oraz ograniczenie wyboru układów graficznych do najskromniejszych rozwiązań. Projektujący ZBooka Studio G10 inżynierowie HP mieli z głowach zupełnie inną filozofię – stworzyć maszynę, która nie tylko będzie zdecydowanie łatwiejsza w transporcie od typowej mobilnej workstacji, ale jednocześnie zapewni użytkownikowi osiągi generowane przez najmocniejsze procesory i grafiki dostępne w sprzęcie mobilnym. Ważący raptem 1,73 kg i wyszczuplony do poziomu 19 mm najnowszy ZBook Studio nie tylko spełnia te założenia, ale przy okazji ma sporą szansę zachwycić użytkowników kładących duży nacisk na estetykę sprzętu. A wykonana w całości z aluminium konstrukcja ma prawo się podobać – nowoczesna linia obudowy w połączeniu z centralnie osadzoną klawiaturą wyspową i ekranem o wąziutkich ramkach sprawiają, że jest to jeden z najładniejszych laptopów dostępnych obecnie na rynku.
Na bokach laptopa doszukamy się łącznie trzech gniazd w formacie USB typu C – dwa z nich to pełnoprawne porty Thunderbolt 4, w trzecim skryto USB o przepustowości 10 Gbps z funkcją Power Delivery oraz wyjściem obrazu DisplayPort 1.4. Na wszelki wypadek projektanci pamiętali także o standardowym USB typu A, dającym możliwość podłączenia do laptopa np. odbiornik bezprzewodowej myszy.
Co pod maską? Wysokowydajne procesory Intel Core 13. generacji, których wybór otwiera Core i5 13600H, a zamyka Core i9 13900H, a więc układy przygotowane z myślą o aplikacjach i zadaniach wymagających bardzo dużej mocy obliczeniowej. Dwa gniazda SO-DIMM umożliwią doposażenie tej maszyny w maksymalnie 64 GB pamięci operacyjnej, a miejsce dla dysku M.2 PCIe Gen4 o pojemności do 4 TB zapewni więcej niż przyzwoity zapas miejsca na aplikacje i duże pliki.
Wyjątkowo ciekawie w ZBooku Studio G10 wygląda wybór dostępnych układów graficznych. Dla użytkowników pracujących głównie w aplikacjach typu CAD, SolidWorks i pokrewnych, producent przewidział konfiguracje wyposażone w profesjonalne GPU z potwierdzającą pełną kompatybilność z tego typu oprogramowaniem certyfikacją ISV. Projektanci 3D mogą wybrać model nawet z grafiką NVIDIA RTX 4000 Ada Generation wyposażoną w 12 GB własnej pamięci. Jeżeli jednak dla kogoś wystarczającym rozwiązaniem będą atrakcyjniej wyceniane gamingowe grafiki z rodziny GeForce to znajdzie wśród ZBooków Studio i taki wariant. Mocarny GeForce RTX 4070 lub 4080 też potrafią wiele, a po pracy nic nie będzie stało na przeszkodzie, by wykorzystać ZBooka Studio do relaksu z dobrą grą o nawet bardzo dużych wymaganiach sprzętowych.
HP ZBook Studio 16 G10 nie bawi się w półśrodki także w kwestii dostępnych ekranów. Najlepszą jakość obrazu bezdyskusyjnie zapewni dotykowy panel OLED o rozdzielczości 3840 x 2400 pikseli, w którym nieskończonemu kontrastowi i perfekcyjnej czerni towarzyszyć będą idealnie odwzorowane kolory. Jeżeli od zabezpieczonego taflą błyszczącego szkła panelu OLED preferujemy rozwiązanie o matowym wykończeniu, możemy wybrać wariant z ekranem IPS DreamColor o parametrach obrazu dopasowanych do wymogów nawet najbardziej wyczulonego na tym tle grafika. Ponadto jest to rozwiązanie z odświeżaniem podbitym do wartości 120 Hz, a więc potrafiące fizycznie wyświetlić do 120 klatek na sekundę.
Pozbawiona bloku numerycznego klawiatura składa się z klawiszy o bardzo dużym formacie, a jej centralne osadzenie dodatkowo zwiększyło komfort pracy z tekstem. Efektowny wygląd tego rozwiązania podkreśla także wielokolorowe podświetlenie, a wolne miejsce po bokach klawiatury zarezerwowano dla ukrytych pod stylową siateczką głośników. A ZBook Studio 16 G10 wyróżnia się także w zastosowaniach multimedialnych. Czterogłośnikowy zestaw audio (2 głośniki wysokotonowe i dwa woofery) przygotowany we współpracy z marką Bang & Olufsen to rzadko spotykane rozwiązanie w sprzęcie o biznesowym profilu, więc najpiękniejsza workstacja w portfolio HP będzie cieszyć nie tylko oko, ale i ucho.
HP ZBook Studio 16 G10 to daleki od banału sprzęt o prestiżowym wyglądzie, zaskakującej mobilności i godnych podziwu możliwościach. A dzięki bardzo zróżnicowanym konfiguracjom, szczególnie w kwestii dostępnych układów graficznych, może zainteresować zarówno twórców z branży kreatywnej, inżynierów, architektów oraz projektantów 3D – a po godzinach pracy jego możliwości docenią także użytkownicy wciąż lubiący relaks przy dobrej grze. Szczególnie jeśli wybierzemy model z grafiką GeForce RTX i ekran DreamColor 120 Hz.
HP ZBook Fury 16 G10 – kompromisy nie wchodzą w grę
Największy, najlepiej wyposażony i zapewniający bezkompromisowe osiągi – oto najnowszy ZBook Fury 16 G10. W tym masywnym notebooku inżynierowie HP zdołali zmieścić najmocniejsze mobilne podzespoły, dzięki którym najpotężniejsza mobilna stacja robocza w ofercie HP może zawstydzić większość komputerów stacjonarnych. Łatwo więc można wybaczyć tej maszynie spore, jak na dzisiejsze standardy, gabaryty – wykonana z metalu konstrukcja po zamknięciu ma grubość 2,86 cm i waży prawie 2,4 kg. Ale taki profil obudowy ma też swoje zalety – układ chłodzenia ma większą przepustowość, więc możemy liczyć na więcej niż przyzwoitą kulturę pracy obciążonych wentylatorów. Do tego dochodzi wyjątkowo rozbudowany arsenał portów, dzięki któremu nawet bez sięgania po stację dokującą możemy bez problemu podpiąć do ZBooka Fury 16 liczne akcesoria i urządzenia peryferyjne. Na bokach laptopa znajdziemy dwa porty Thunderbolt 4, mini-DisplayPort, HDMI, gniazdo LAN, dwa USB 3.0 typu A oraz czynniki kart SD i Smart Card.
Jednak to co szczególnie wyróżnia ten model, kryje się we wnętrzu masywnej obudowy. Osiągi niezbędne do pracy z oprogramowaniem wymagającym olbrzymiej mocy obliczeniowej zapewni wysokowydajny procesor Intel Core HX 13. generacji – ich wybór otwiera Core i5 13600HX (6 rdzeni P i 8 rdzeni E), a dla użytkowników z największymi potrzebami przygotowano wersję z Core i9 13950HX (8 rdzeni P i 16 rdzeni E). Pamięci RAM także nie powinno nikomu zabraknąć, gdyż dzięki czterem gniazdom SO-DIMM możemy ją rozbudować do pojemności 128 GB – i to z zachowaniem możliwości sięgnięcia po pamięć wyposażoną w system kodowania korekcyjnego ECC. Również pod względem dyskowym ZBook Fury G10 zostawia typowe urządzenia biznesowe daleko w tyle. Cztery gniazda na dyski M.2 PCIe Gen4 to łącznie możliwość przygotowania magazynu na dane o pojemności do 12 TB. Możemy także skonfigurować dyski do pracy w trybach RAID 0, 1, 5 oraz 10.
Także możliwości graficzne najnowszego ZBooka Fury to najlepsze, co profesjonaliści mogą znaleźć w sprzęcie mobilnym. Wybór układów graficznych z certyfikacją ISV zamyka przepotężna NVIDIA RTX 5000 Ada Generation z 16 GB własnej pamięci, której niestraszne nawet najbardziej rozbudowane aplikacje projektowe. Użytkownicy o mniejszych potrzebach mogą oczywiście sięgnąć po atrakcyjniej wyceniane rozwiązania RTX 4000, 3500 oraz 2000 Ada Generation. Wszystko co stworzy dla nas GPU wyświetlimy na jednej z kliku dostępnych w tym modelu 16-calowych matryc. Najbardziej luksusowym i oferującym bezkonkurencyjną jakość obrazu będzie ekran OLED o rozdzielczości 3840 x 2400 pikseli – grafików na pewno zachwyci jego nieskończony kontrast oraz idealne odwzorowanie wszystkich trzech palet barw. W tym wariancie nie brakuje również obsługi dotykowej. HP pamiętało także o możliwości sięgnięcia po matrycę IPS klasy DreamColor o identycznej rozdzielczości i równie perfekcyjnie oddanym barwom. Ponadto w tej wersji matryca wyróżnia się odświeżaniem podbitym do poziomu 120 Hz, więc zapewni płynność animacji rodem z laptopa gamingowego wysokiej klasy. Natomiast „opcją ekonomiczną” będą ekrany IPS o rozdzielczości 1920 x 1200, w tym w wersji ze wspomnianym wcześniej zintegrowanym filtrem prywatności HP Sure View.
HP ZBook Fury 16 G10 to więcej niż tylko imponujące osiągi i jakość obrazu, gdyż dopieszczono go bogatym wyposażeniem dodatkowym, którego mamy prawo oczekiwać od sprzętu tej klasy. Komfortowa klawiatura to nie tylko duże klawisze z wysokiej jakości tworzywa o odpowiednio dobranym skoku i pełnowymiarowy blok numeryczny, ale także w pełni personalizowane wielokolorowe podświetlenie RGB, czyli kolejny dodatek rodem ze sprzętu dla graczy. Z kolei system audio to ponownie owoc współpracy HP z marką Bang & Olufsen, więc dwugłośnikowy zestaw stereo sprosta zadaniom ambitniejszym niż telekonferencja. A w trakcie wszelkiego typu spotkań zdalnych na pewno przydadzą się trzy mikrofony ze wsparciem oprogramowania dbającego o odszumianie i wycinanie z tła niepotrzebnych odgłosów.
Oczywiście projektanci nie zapomnieli także o zaawansowanych sprzętowych funkcjach bezpieczeństwa. Czytnik linii papilarnych, kamerka 5 MP z funkcją rozpoznawania twarzy i zwiększającą bezpieczeństwo mechaniczną zasłoną oraz czytnik Smart Card to sprawdzony zestaw zapewniający sprawną identyfikację użytkownika.
HP ZBook Fury 16 G10 to najwyższa półka w temacie wydajności, funkcjonalności i oferowanej jakości obrazu. Bez problemu może zastąpić zaawansowany komputer stacjonarny, będąc przy tym rozwiązaniem bez porównania łatwiejszym w transporcie – nawet biorąc pod uwagę dość spory format i wagę notebooka, w komplecie z którym znajdziemy ważący 650 g zasilacz. Musimy się jednak liczyć z tym, że ta cała technologiczna rozpusta ma swoją, dość wygórowaną, cenę. Koszt zakupu najmocniejszego i najlepiej wyposażonego modelu może przekroczyć kwotę 40 000 zł.