Ile potrzeb, tyle laptopów. Tylko na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy światło dzienne ujrzało paręset modeli, różniących się parametrami, osiągami w testach i benchmarkach, zastosowaniem, a wreszcie – ceną. W odpowiedzi na potrzeby czytelników prezentujemy zestawienie 11 najlepszych notebooków do 3500zł (tj. w przedziale cenowym od około 2500 do około 3500zł). Przy wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim stosunkiem funkcjonalności do ceny – starając się zarazem zachować niezbędną w tego typu zestawieniach różnorodność.
Notebooki przedstawiamy w porządku alfabetycznym.
Acer TravelMate X349
Acer TravelMate X349 to – zgodnie ze swoją nazwą – prawdziwy towarzysz każdej podróży: notebook lekki i przenośny, o zaskakującej w tej półce cenowej funkcjonalności i nienagannym wyglądzie zewnętrznym. Świetnie sprawdzi się w każdych warunkach: w autobusie, pociągu, samolocie, w dobrze oświetlonej przestrzeni biurowej i na sali konferencyjnej, na spotkaniu z klientem i podczas szkolenia. To sprzęt, który udowadnia, że Acer, kojarzony dotąd głównie z segmentem konsumenckim, ma wielką przyszłość w świecie biznesu. TravelMate X349 w niczym nie ustępuje notebookom Dell czy HP, a poziomem wykonania może śmiało konkurować z podobnymi cenowo modelami z oferty Lenovo (które w segmencie biznesowym nie mają sobie na chwilę obecną równych).
Więcej informacji na temat notebooka Acer TravelMate X349 – w poświęconej mu pełnej recenzji.
Apple MacBook Air 13
Sprzętu marki Apple przedstawiać nie trzeba. Ultrabooki z serii MacBook Air stanowią wartościową propozycję dla osób, które zwracają uwagę nie tylko na parametry, ale też na aspekty estetyczne i reprezentacyjną funkcję notebooka. To świetnie zaprojektowany, doskonały konstrukcyjnie, wysoce przenośny sprzęt, który sprawdzi się zarówno przy pracy biurowej, jak i przy mniej wymagających zastosowaniach specjalistycznych (tworzenie prostej grafiki 2D etc.). Cóż, wypada jednak przyznać, że nawet jeden z przystępniejszych cenowo sprzętów Apple nieco przekracza założony w artykule budżet. Jednak sięgając po komputery tej marki musimy się liczyć z cupertyńską opłatą klimatyczną…
O znaczeniu reprezentacyjnej funkcji notebooków pisaliśmy w tekście Laptop jako element wizerunku: o reprezentacyjnej funkcji notebooków.
Asus Pro 2540U
Także Asus posiada w swojej ofercie biznesowej sprzęt o dobrze wyważonej cenie. W roli wielozadaniowego notebooka dla pracownika małej lub średniej firmy świetnie sprawdzi się Asus Pro P2540U. Komputer na pewno może się pochwalić skromną i praktyczną stylistyką – czarne wykończenie oraz szczotkowana faktura będą się dobrze prezentować w niejednej sytuacji. Sprzęt szczególnie przypadnie do gustu bardziej konserwatywnym użytkownikom komputerów osobistych: znajdziemy w nim napęd optyczny, zestaw sprawdzonych i pełnowymiarowych portów oraz akumulator o dużej pojemności, zapewniający wielogodzinny czas pracy bez zasilacza. Jednak nie oznacza to, że mamy do czynienia z przestarzałą konfiguracją – wręcz przeciwnie. We wnętrzu komputera znajdziemy nowoczesny procesor Intel Core i5 7200U, szybki i niezawodny dysk SSD oraz ekran o rozdzielczości Full HD. A całość wieńczy trzyletnia gwarancja producenta realizowana w trybie on-site.
Dell Latitude 3580
Rodzina notebooków Dell Latitude od lat cieszy się w środowisku biznesowym sporym uznaniem. Dell Latitude 3580 to propozycja stworzona z myślą o pracownikach mniejszych firm, szukających sprzętu o przyjaznej cenie i rozbudowanej biznesowej funkcjonalności. Znajdziemy w nim zatem: czytnik linii papilarnych, moduł szyfrujący TPM oraz miejsce na modem, pozwalające w późniejszym czasie rozszerzyć funkcjonalność komputera o łączność LTE. Stylowa obudowa z wytrzymałego polimeru może także się pochwalić zróżnicowanym i dobrze rozmieszczonym zestawem portów. Producent zadbał także o wygodną klawiaturę wyspową z blokiem numerycznym – dzięki niej tworzenie tekstów i praca z danymi liczbowymi będzie przebiegać szybki i sprawnie. Niezawodność sprzętu dodatkowo podkreśla trzyletnia gwarancja producenta z usługą on-site.
Dell Vostro 5568
Dell Vostro 5568 najlepiej scharakteryzować w trzech przymiotnikach: „solidny”, „niezawodny” i „elegancki”. Vostro 5568 to piętnastocalowy notebook przeznaczony głównie do zastosowań biurowych. Chociaż sprawdzi się w podróży, widać, że nie powstawał z myślą o takich zastosowaniach, a przynajmniej – nie przede wszystkim o nich. Wzmocnioną aluminium obudowę możemy wybrać z jednego z trzech dostępnych kolorów (niebieski, srebrny, złoty), co dodatkowo pozwala dopasować wygląd sprzętu do naszego indywidualnego stylu. Wszechstronność, funkcjonalność i komfort – kupując ten model, możemy spodziewać się sprzętu z najwyższej półki.
HP ProBook 450 G4
Laptopy HP z rodziny ProBook należą do najlepszych notebooków biznesowych przeznaczonych do użytku biurowego; w naszym zestawieniu znalazły się dwa z nich – modele HP ProBook 450 G4 i HP ProBook 650 G3. Choć różnią się one funkcjonalnością, to ich zastosowanie pozostaje podobne: praca w biurze i – ewentualnie – w podróży (z dość dużym naciskiem na to pierwsze). Jak na sprzęt przeznaczony do użytku biurowego przystało, notebooki te charakteryzują się przede wszystkim wysoką funkcjonalnością i neutralną (ale wciąż elegancką i bardzo ergonomiczną) obudową. Ich największą zaletą jest jednak – jak pisaliśmy już zresztą w recenzji – „doskonale wyważony stosunek ceny do jakości”. Dla osób często pracujących w podróży dodatkowym plusem będzie długi czas pracy na baterii, pozwalający na cały dzień roboczy zapomnieć o zasilaczu. Podsumowując: na tej półce cenowej naprawdę trudno znaleźć lepszą propozycję.
Więcej informacji na temat notebooka HP ProBook 450 G4 – w poświęconej mu pełnej recenzji.
Lenovo Legion Y520
Lenovo Legion Y520 to jedyny typowo gamingowy laptop w tym zestawieniu, ale nie znalazł się tu przypadkiem. Swoją konfiguracją może bez trudu konkurować z każdym z opisanych tu notebooków biznesowych, a wśród laptopów dla graczy z tej półki cenowej nie ma dla niego konkurencji. Za 3500-4000zł dostajemy do dyspozycji sprzęt, który poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi programami, jednocześnie zapewniając wydajność do obsługi współczesnych gier – przy zachowaniu wysokich lub średniowysokich ustawień graficznych. Jego jedyne poważniejsze wady to stosunkowo krótki czas pracy na baterii (4 godziny) i standardowy dysk HDD – na szczęście magazyn na dane możemy rozbudować o drugi dysk w formacie karty M.2. Podniesie to nieco cenę zestawu, ale szybko przekonamy się, że jest to bardzo sensowna inwestycja.
Lenovo ThinkPad 13 2
Lenovo ThinkPad 13 2 powstał z myślą o osobach potrzebujących sprzętu o ponadprzeciętnej mobilności: managerach, przedstawicielach handlowych, szkoleniowcach, prelegentach itd. Poręczną i lekką konstrukcję połączono z nowoczesną konfiguracją i wyposażeniem charakterystycznym dla sprzętów ze zdecydowanie wyższej półki cenowej. Komputer jest przy tym wizualnie bardzo podobny do ThinkPada X1 Carbon, co bezdyskusyjnie podnosi jego prezencję podczas spotkań służbowych oraz wyjazdów. ThinkPad 13 2 może dysponować matowym ekranem Full HD wykonanym w technologii IPS, a kwestię dokowania rozwiązuje gniazdo OneLink+ i kompatybilna z nim stacja dokująca. Do zastosowań biurowych można znaleźć lepszy sprzęt; do zastosowań ściśle mobilnych? Nie za tę cenę.
Lenovo ThinkPad E570
Notebooki Lenovo ThinkPad z serii E570 (i w ogóle z serii E) charakteryzują się przede wszystkim ogromną uniwersalnością: to sprzęt, który sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w domu czy podróży. W wersji z niezależną kartą graficzną możemy uruchomić na nim stosunkowo zaawansowane programy graficzne oraz mniej wymagające gry komputerowe. Pozostałe elementy konfiguracji, w tym duża ilość dostępnych portów i znakomita klawiatura, czynią go idealnym laptopem do firmy, niezależnie od jej wielkości. Modele E570 znane są także z dużych możliwości customizacji: bardzo elastyczną konfigurację możemy z łatwością dopasować do naszych potrzeb i preferencji. Za tę cenę – absolutna rewelacja.
Więcej informacji na temat notebooka Lenovo ThinkPad E570 – w poświęconej mu pełnej recenzji.
Lenovo ThinkPad L570
Lenovo ThinkPad L570 to dobrej klasy notebook biznesowy przeznaczony do pracy biurowej i mobilnej. Jest idealną propozycją dla osób szukających sprawdzonych i niezawodnych rozwiązań biznesowych w przystępnej cenie. W charakterystycznej dla tej marki obudowie znajdziemy bowiem nie tylko wybór niskonapięciowych procesorów Intel Core – liczyć możemy także na opcjonalny ekran o rozdzielczości Full HD (także w wersji IPS), gniazdo stacji dokującej, modem oraz sprzętowe funkcje bezpieczeństwa. Komputer zachwyci nas także obecnością jednej z najlepszych dostępnych w notebookach klawiatur, świetną kulturą pracy oraz ponadprzeciętnym czasem pracy na własnym zasilaniu. Wielu użytkowników doceni także wsparcie dla dwudyskowego magazynu na dane, składającego się z 2,5-calowego nośnika HDD oraz dysku SSD w formie karty M.2.
O nowościach wśród notebooków Lenovo z rodziny ThinkPad pisaliśmy więcej w artykule Laptopy Lenovo ThinkPad 2017/2018 – przeglądamy modele i porównujemy możliwości. Ogólniej o ofercie tego producenta można natomiast przeczytać w naszym marcowym tekście pt. Lenovo – laptopy nie tylko dla profesjonalistów – przegląd oferty producenta. Osobom zainteresowanym modelami z tej rodziny polecamy zapoznać się z tekstami przed dokonaniem zakupu. Lektura ta zwiększy świadomość wyboru i ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.
MSI Prestige PL62
Notebooki MSI z serii Prestige łączą ponadprzeciętny komfort pracy i elegancki wygląd z niespotykanie wysoką wydajnością zapewnianą przez potężne podzespoły zamknięte w ramach dobrze dogranej konfiguracji. W konsekwencji – świetnie nadają się zarówno do pracy biurowej i zastosowań biznesowych, jak i do użytku domowego, odtwarzania multimediów czy nawet grania w nowoczesne gry komputerowe. Model PL62 pozwala cieszyć się tymi zaletami w niezwykle przystępnej cenie (niewiele ponad 3500zł). Mamy więc do czynienia z wielofunkcyjnym laptopem do zadań specjalnych, zdecydowanie przekraczającym swoimi możliwościami ofertę innych producentów na tej półce cenowej.
Warto wiedzieć…
Ogólniej o kwestiach, które należy wziąć pod uwagę, kupując laptopa do pracy biurowej – niekoniecznie specjalistycznej – pisaliśmy w poradniku Notebooki dla firm. Na co należy zwrócić uwagę przed, po i w trakcie zakupu?
Dla osób, które chcą wiedzieć więcej o podstawowych różnicach dzielących sprzęt biznesowy i konsumencki powstał natomiast poradnik Notebooki biznesowe vs. notebooki konsumenckie – porównanie.