Firma Sony wprowadza do oferty dwa projektory laserowe SXRD 4K z najmniejszym na świecie, 0,61-calowym panelem SXRD o natywnej rozdzielczości 4K (3840 × 2160). Nowe modele mają wyróżniać się wysoką rozdzielczością i kontrastem, dzięki czemu sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających kinomanów, preferujących seanse filmowe we własnym salonie. Nowy system optyczny o szerokim zakresie dynamiki i technologia TRILUMINOUS PRO to gwarancja niezrównanej jakości obrazu 4K HDR na dużym ekranie. Najlepsze w tej klasie sprzętu procesory Sony X1 Ultimate for projector, oparte na technologii telewizorów BRAVIA i zoptymalizowane do użytku w projektorach, umożliwiły wprowadzenie funkcji Dynamic HDR Enhancer i Object-based Super Resolution. Rozszerzają one zakres dynamiki i zwiększają wyrazistość obrazu, tworząc lepsze wrażenia wizualne.
Sony VPL-XW7000ES to zaawansowany projektor laserowy HDR o natywnej rozdzielczości 4K i dużej jasności – 3200 lm. Ten nowy model ma być doskonałą propozycją dla miłośników filmów, sportu i gier. Funkcja Live Colour Enhancer zapewni znakomity, żywy obraz nawet w jasnym salonie. W nowym obiektywie Advanced Crisp Focused (ACF) o średnicy 70 mm zastosowano przednią soczewkę asferyczną oraz szybujący układ soczewek ostrości. W rezultacie obraz na dużym ekranie będzie wyjątkowo wyraźny i szczegółowy.
W ramach linii projektorów do kina domowego Sony pojawi się również laserowy model VPL-XW5000ES o jasności 2000 lumenów. Poza wyższym kontrastem i rozdzielczością wyróżnia go o 30% mniejszy pobór energii w przeliczeniu na jeden lumen oraz wysoko wydajny system przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym Object-based HDR remaster. Technologia TRILUMINOS PRO w serii XW pozwala wyświetlić ponad miliard kolorów i pokrywa 95% przestrzeni barw DCI-P3.
W porównaniu z modelem VPL-VW790ES, który swą rynkową premierę zaliczył w 2020 roku, projektor VPL-XW7000ES jest o 20% mniejszy i 30% lżejszy, a VPL-XW5000ES — o 30% mniejszy i 35% lżejszy. Oznacza to, że nowe produkty są najbardziej kompaktowymi na świecie projektorami laserowymi HDR o natywnej rozdzielczości 4K przeznaczonymi do domu.
Tak jak w poprzednich modelach użytkownik może włączyć tryb zmniejszający opóźnienie sygnału wejściowego. Zauważalnie przyspiesza to reakcje na zmiany sygnału, co ma zapewnić graczom nie tylko fantastyczną jakość i szczegółowość obrazu, lecz także najlepsze możliwe wrażenia. Nowa seria XW obsługuje sygnały wejściowe 2K 120 Hz z opóźnieniem 13 ms.
Projektory VPL-XW7000ES i VPL-XW5000ES zastąpią wszystkie lampowe modele do kina domowego, a także VPL-VW790ES. Modele VPL-VW890ES, VPL-VW5000ES i VPL-GTZ380 pozostają w ofercie.
Sony VPL-XW7000ES i VPL-XW5000ES — wspólne cechy i funkcje
Najmniejszy na świecie, 0,61-calowy panel SXRD o natywnej rozdzielczości 4K — oba modele mają rozdzielczość 4K (3840 × 2160). Wyświetlany obraz składa się więc z 8,3 miliona pikseli, co nadaje mu wyjątkowego realizmu. Bogactwo czerni, gładkość obrazu i dobra widoczność ruchu pozwalają wyświetlać perfekcyjnie oddane kolory z większą ilością odcieni i bogatszymi fakturami niż w standardowych systemach projekcyjnych.
System optyczny o szerokim zakresie dynamiki — wysoki kontrast i rozdzielczość uzyskiwane dzięki nowemu systemowi optycznemu zapewniają najwspanialsze wrażenia wizualne. Odbijająca światło warstwa krzemowa w panelu Native 4K SXRD wydłuża trwałość i zapewnia większą kontrolę nad światłem, a w rezultacie dokładną reprodukcję cieni i czerni.
Dynamic HDR Enhancer — duża moc obliczeniowa procesora X1 Ultimate połączona z nowym systemem regulacji mocy lasera w obu modelach dodatkowo zwiększa kontrast. W rezultacie jasne sceny w obrazie HDR stają się jeszcze jaśniejsze, a ciemne — ciemniejsze. Nowa technologia Object-based HDR remaster zwiększa efektywność przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym poprzez analizę obiektów w poszczególnych klatkach i zapewnia niezrównany obraz HDR z każdego źródła.
Sony VPL-XW7000ES — główne cechy i funkcje
Obiektyw Advanced Crisp Focus (ACF) — zapewnia kryształową czystość i wyrazistość obrazu na całym ekranie. Przednia soczewka asferyczna o średnicy 70 mm rozszerza obszar ostrości 4K, poprawiając widoczność obrazu. Dzięki szybującemu układowi soczewek ostrości obraz nie ulega zniekształceniom w całym zakresie odległości projekcji. Szkło o bardzo małej dyspersji pozwala z kolei uniknąć przekłamań barw.
Live Colour Enhancer — nowa funkcja Live Colour Enhancer w projektorze VPL-XW7000ES zwiększa intensywność barw bez niepożądanych efektów w nasyceniu odcieni skóry itp.
Szacunkowa cena detaliczna projektora Sony VPL-XW7000ES wynosi 14 999 euro, a VPL-XW5000ES — 5999 euro. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta – VPL-XW7000ES i VPL-XW5000ES.
50 lat projektorów Sony
Pierwszy system do projekcji wideo firmy Sony powstał w 1972 r. Od tego czasu projekcja stała się główną technologią Sony do wyświetlania obrazów o dużych wymiarach, a kolejne lata przyniosły wiele pionierskich rozwiązań i produktów doskonalących jakość obrazu. Nowa seria XW z 2022 r. jest świadectwem nieustannych inwestycji firmy Sony w technologie projekcji i ich zdolności do zapewniania intensywnych przeżyć.
- VPP-2100 (1973) — pierwszy system Sony do projekcji wideo w kolorze, dostarczany ze specjalnie zaprojektowanym, 50-calowym ekranem,
- LPH-350J (1993) — pierwszy projektor domowy z trzema panelami LCD,
- Qualia 004 (2003) — pierwszy konsumencki projektor Full HD z technologią paneli SXRD,
- VPL-VW90 (2010) — pierwszy projektor z jednym systemem optycznym obsługujący obrazy 3D,
- VPL-VW1000ES (2011) — pierwszy na świecie projektor do kina domowego o natywnej rozdzielczości 4K,
- VPL-FHZ55 (2013) — pierwszy na świecie projektor LCD z laserowym źródłem światła niewymagający konserwacji w całym okresie eksploatacji (20 000 godzin),
- VPL-VW5000ES (2016) — pierwszy na świecie projektor laserowy 4K o jasności 5000 lm, zapewniający wysoką jasność i kontrast,
- VPL-GTZ380 (2021) — najnowszy, flagowy projektor laserowy 4K do kina domowego, pokrywający 100% przestrzeni barw DCI przy jasności 10 000 lm i zapewniający nową jakość obrazu HDR na największych ekranach.
źródło: informacja prasowa