W czwartkowe popołudnie zawitałem do Warszawy, gdzie miała miejsce polska premiera tegorocznego portfolio laptopów (i nie tylko) Asus z rodziny Republic of Gamers (ROG). Ale spotkanie nie ograniczyło się do samego sprzętu dla graczy – swoje wystawki miały także nowe maszyny z serii VivoBook oraz ZenBook, więc było (oj, było!) na czym oko zawiesić.
Debiutujące komputery to nie tylko najnowsze podzespoły i odświeżone obudowy, lecz także kontynuacja obranej przez Asusa koncepcji na mobilny gaming. Szerzejopowiadał o tym Phil Liang, Center Design Director, który wraz z zespołem okrąża właśnie glob i przedstawia mediom pachnącą nowością ofertę Asusa.
Gracze dorośli, dojrzewa i gaming – tak w największym skrócie można nakreślić genezę nowej filozofii widocznej w serii ROG. Wzrasta bowiem liczba fanów gier w wieku 25+, pragnących korzystać z tej samej maszyny zarówno w godzinach pracy, jak i w czasie wolnym. A jest to już przecież do zrobienia, gdyż na rynku pojawia się coraz więcej laptopów mogących pochwalić się nie tylko wysoką jakością wykonania i zwiększoną mobilnością, lecz także osiągami pozwalającymi komfortowo pograć nawet w najnowsze tytuły. Dzięki temu znika konieczność korzystania ze sprzętu systemie „dwuzmianowym”, gdzie poręczny notebook biznesowy towarzyszy nam w godzinach pracy, a wieczorem przesiadamy się na maszynę przystosowaną do niemałych wymagań współczesnych gier.
I zaprezentowane na spotkaniu maszyny rzeczywiście starają się sprostać tym oczekiwaniom. Nie licząc olbrzymiego ROG-a G703 oraz nietuzinkowego (i, w moim przekonaniu, nieco absurdalnego) „Statku-Matki” (Mothership GZ700), pozostałe maszyny z podserii Strix i Zephyrus mogą się pochwalić dużą lub zwiększoną mobilnością, zachowując przy tym wysoką jakość wykonania i przyjemną dla oka, choć nieco ekstrawagancką, stylistykę. Asymetryczny design, materiały najwyższej klasy i innowacyjne podejście do układu chłodzenia – projektanci Asusa nie próżnowali w ostatnich latach i efekty ich pracy mogą się podobać.
O nowym wyposażeniu ROG-ów opowiadał także Sascha Krohn, Senior Global Technical Marketing Manager. Coraz większa popularność tytułów kładących nacisk na rozgrywkę wieloosobową stawia przed laptopami nowe wyzwania – szczególnie w kwestii stabilnej i wydajnej łączności bezprzewodowej. Aby zapewnić użytkownikom stabilne połączenie o dużej przepustowości, nowe maszyny wyposażono kartę sieciową Intel Wi-Fi 6 AX200 (802.11ax) pozwalającą na transfer danych do poziomu 2400 Mb/s. Dla porównania: standardowe Wi-Fi 802.11ac 2×2 to maksymalnie 867 Mb/s. Ale na tym nie koniec innowacji – laptopy zyskały także czteroantenowy system łączności, co zapewni niemal dwukrotnie większy zasięg od standardowego rozwiązania.
Ulepszone zostały także układy chłodzenia. Nowe wentylatory o 83 łopatkach będą mogły pracować wolniej, zapewniając identyczny przepływ powietrza. Asus nie porzucił przy tym pomysłu ograniczającego osadzanie się kurzu na radiatorach i wiatrakach. Anti-Dust Cooling to dodatkowy kanał w konstrukcji wentylatorów, odprowadzający drobiny kurzu poza obudowę, więc wnętrze laptopa znacznie wolniej będzie obrastać w charakterystyczny „kożuszek” zabrudzeń.
Nadal rozwijana będzie także idea trzech trybów pracy komputera, dopasowujących osiągi sprzętu do aktualnych zadań. Tryby „Silent”, „Balanced” oraz „Turbo” pozwolą na błyskawiczne ograniczanie lub podkręcanie wydajności notebooka – podobnym rozwiązaniem dysponował już testowany przez nas Zephyrus GM501 i pomysł ten sprawdzał się całkiem nieźle.
Jak nowe modele prezentują się na żywo? Muszę przyznać, że robią wrażenie – i to nie tylko pod względem stylistyki i wyposażenia, ale także solidności wykonania. Smukłe obudowy i ekrany o wyszczuplonych ramkach nie odbiły się na sztywności konstrukcji, co z resztą pozwoliłem sobie sprawdzić „namacalnie”. Pokrywy, zarówno w nowych Zephyrusach, jak i maszynach Strix, są świetnie usztywnione, a pulpity perfekcyjnie podparte – nic tu nie trzeszczy, ani nie odkształca się. Więcej informacji o nowych laptopach ROG znajdziecie tutaj.
Asus ROG Strix Hero II
Asus ROG Strix Scar II
Ceny podstawowych konfiguracji:
Asus ROG Strix Scar II 15 (GL504): 8399 zł
Asus ROG Strix Scar II 17 (GL704): 8899 zł
Asus ROG G703
Cena podstawowej konfiguracji: 14999 zł
Asus ROG Mothership (GZ700)
Asus ROG Zephyrus S GX710
Cena podstawowej konfiguracji: 10999 zł
Asus ROG Swift PG27UQ
Oczywiście, Asusy to nie tylko ROG-i, o czym przypomniała Hsi Chen, Senior Communication Strategist firmy Asus. Dla osób szukających stylowego sprzętu o sensownej konfiguracji i w dobrej cenie przeznaczone są nowe modele z serii VivoBook. Na konferencji zaprezentowano wersję czternastocalową (X412) i piętnastocalową (X512), ale dostępny będzie także model siedemnastocalowy (X712). Cztery wersje kolorystyczne ułatwią dopasowanie sprzętu do indywidualnego stylu, a potrzebne osiągi zapewnią niskonapięciowe procesory Intel Core oraz niezależna grafika NVIDIA GeForce z rodziny MX. Możemy także liczyć na dwudyskowy magazyn na dane, więc będziemy mogli wykorzystać zarówno osiągi nośnika SSD, jak i olbrzymią przestrzeń magazynową dysku talerzowego. Nie zabraknie także wsparcia dla technologii Intel Optane, czytnika linii papilarnych oraz głośników Sonic Master.
Asus VivoBook
Ceny zapowiedzianych konfiguracji:
Asus VivoBook 14 (X420) – Intel Pentium, Intel UHD, 4 GB RAM, 128 GB SSD: 1699 zł
Asus VivoBook 14 (X420) – Intel Core i3, Intel UHD, 4 GB RAM, 256 GB SSD: 2299 zł
Asus VivoBook 14 (X420) – Intel Core i5, Intel UHD, 8 GB RAM, 256 GB SSD: 2999 zł
Asus VivoBook 15 (X512) – Intel Core i3, Intel UHD, 4 GB RAM, 256 GB SSD: 2199 zł
Asus VivoBook 15 (X512) – Intel Core i5, Intel UHD, 8 GB RAM, 256 GB SSD: 2799 zł
Asus VivoBook 15 (X512) – Intel Core i5, GeForce MX110, 8 GB RAM, 256 GB SSD: 2799 zł
Jeżeli jednak interesują Was rozwiązania bardziej prestiżowe, warto bliżej przyjrzeć się nowym laptopom z rodziny ZenBook. Czternastocalowy Asus ZenBook UX431 prezentuje się po prostu olśniewająco. Wysokiej klasy ekran otaczają wąziutkie ramki, a aluminiowa obudowa jest nie tylko smukła i lekka (niecałe 16 mm i 1,4 kg) ale także bardzo wytrzymała. Pod maską czterordzeniowy Core i5 lub i7 ósmej generacji, aczkolwiek producent zapowiedział także wersję dla oszczędnych z dwurdzeniowym Core i3. Konfigurację wieńczy opcjonalna grafika NVIDIA GeForce MX150 oraz głośniki harman/kardon, więc w teorii sprzęt świetnie poradzi sobie z multimediami, a i starsze lub mniej wymagające gry odpalimy na nim bez problemu.
Asus ZenBook
Jednak najwięcej uwagi przyciągał filigranowy ZenBook S13 (UX392). Asus dumnie chwali się, że jest to obecnie najbardziej poręczny laptop z ekranem 13,9 cala dostępny na rynku – po zamknięciu obudowa jest o 12,5% mniejsza od ZenBooka 3 Deluxe (2017), posiadającego identyczną przekątną ekranu. Konstrukcja została przy tym zaprojektowana nie tylko z sercem, ale i z głową – niemal niewidoczne ramki ekranu nie odbiły się na lokalizacji kamerki, która trafiła tam, gdzie powinna, czyli na górną krawędź pokrywy laptopa. Chociaż sprzęt waży 1,1 kg i ma niecałe 13 milimetrów grubości jego konfiguracji nie oparto o pasywnie chłodzony procesor, lecz nadal znajdziemy tu niskonapięciowy Core i5 lub Core i7 ósmej generacji oraz grafikę GeForce MX150.
Asus ZenBook S13
Asus na tle swoich konkurentów niewątpliwie się wyróżnia – i to wyróżnia na plus. Nowe procesory, układy graficzne i rozwiązania dyskowe sukcesywnie wprowadzają wszyscy producenci, ale to Asusowi, na chwile obecną, należy się wyróżnienie w kategorii „design”. Nowe ROG-i, VivoBooki, a zwłaszcza ZenBooki, wyglądają po prostu niesamowicie. Wysokiej klasy materiały, świetne wzornictwo oraz ultramobilny profil laptopów nadały im niepowtarzalnego charakteru, więc jeśli znudziły Was grzeczne i zachowawcze laptopy biznesowe, warto sprawdzić, co ciekawego ma w swej ofercie Asus.