Firma Sharp, znana z dostarczania rozwiązań i usług z obszaru zaawansowanych technologii biznesowych, wprowadziła nową platformę szkoleniową w zakresie cyberbezpieczeństwa, opartą na chmurze. Celem tej inicjatywy jest minimalizacja ryzyka cyberzagrożeń, na jakie obecnie narażone są przedsiębiorstwa. Szkolenia Security Awareness Training mają formę mikrosesji i ćwiczeń symulacyjnych, opartych na najlepszych praktykach z zakresu ochrony danych i bezpieczeństwa cybernetycznego. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI), szkolenia te mają wyróżniać się dużą dynamiką, interaktywnością i błyskawiczną adaptacją do indywidualnych potrzeb uczestników.
Z badań przeprowadzonych przez Sharp wśród 5770 europejskich specjalistów ds. IT wynika, że niemal 37% małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Europie uważa brak szkoleń dla pracowników za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa IT. Brak szkoleń budzi większe obawy niż masowe cyberataki (33%) oraz niedostateczna ochrona danych (30%).
W odpowiedzi na ten problem, Sharp wprowadziła szkolenia w formie mikrosesji i ćwiczeń symulacyjnych, które mają na celu odpowiednie przygotowanie pracowników do radzenia sobie z cyberatakami. Szkolenia obejmują reakcje na wiadomości phishingowe, ataki socjotechniczne oraz przestrzeganie norm dotyczących bezpieczeństwa i prywatności.
Ze względu na dynamiczny charakter zagrożeń cybernetycznych, szkolenia będą prowadzone na bieżąco. Sharp zrezygnował z tradycyjnych, corocznych kursów na rzecz ciągłego monitorowania i dostosowywania poziomu świadomości zagrożeń wśród pracowników do aktualnych wymagań. Model ten umożliwia firmom śledzenie postępów pracowników w zakresie reakcji na zagrożenia. Pulpit nawigacyjny dostarcza informacji o aktywności użytkowników, wynikach oraz sugerowanych dalszych strategiach szkoleniowych.
Formuła mikrosesji szkoleniowych pozwala na naukę w krótkich, łatwo przyswajalnych modułach, które można ukończyć w kilka minut. Dzięki sztucznej inteligencji, szkolenia koncentrują się na specyficznych problemach i poziomie wiedzy użytkowników. Dynamiczne treści dostosowują się do indywidualnych potrzeb uczestników, a symulowane ataki phishingowe i socjotechniczne są maksymalnie zbliżone do rzeczywistych zagrożeń, co pozwala na lepsze przygotowanie pracowników do obrony przed nimi. Szkolenie dostosowuje się do postępów użytkownika, bazując na wzorcach uczenia się, zachowaniach i zidentyfikowanych słabościach. Dzięki temu wszyscy pracownicy stają się bardziej czujni wobec zagrożeń cybernetycznych.
– Technologia stale ewoluuje, a szkolenia w zakresie bezpieczeństwa powinny dotrzymywać kroku tym zmianom. Najlepszą cyfrową obroną MŚP jest wiedza jej pracowników. Pojedynczy błąd w ocenie lub chwila nieostrożności mogą mieć katastrofalne konsekwencje nie tylko dla wrażliwych danych i własności intelektualnej. Narażają MŚP także na straty finansowe i szkody dla ich reputacji. Nasze nowe szkolenie dotyczące bezpieczeństwa pozwala użytkownikom zrozumieć, jak ograniczyć zagrożenia dla danych biznesowych i osobistych, a także zapewnia narzędzia umożliwiające wykrywanie naruszeń bezpieczeństwa i obronę przed nimi – wyjaśnia John Shackleton, Head of European Systems & Support Services w firmie Sharp.
Więcej informacji na temat nowego szkolenia dotyczącego cyberbezpieczeństwa znajdziecie na stronie firmy Sharp.
źródło: informacja prasowa