Po przedstawieniu nowych „tetek” od Lenovo, przyszedł czas na sprawdzenie, co oferują najnowsze generacje dwóch sąsiednich dla nich serii – ThinkPady L oraz ThinkPady X.
Te pierwsze laptopy to przedstawiciele serii niższej niż ThinkPady T, ale również adresowanej do firm, korporacji oraz różnego rodzaju instytucji. Nowe „elki” zostały nieco wyszczuplone, ale pod kątem stylistycznym właściwie nic się nie zmieniło – to chyba najbardziej klasyczne ThinkPady, jakie obecnie wychodzą z zakładów Lenovo.
Lenovo przygotowało po dwie wersje ThinkPada L14 oraz L15 – jeden zestaw opierał się będzie na APU od AMD (Ryzeny serii 3000, także w wersji Ryzen Pro), a drugi na chipach Intela 10. generacji (Comet Lake, w tym z vPro). To nie jedyna różnica pomiędzy nimi. Laptopy z CPU od Intela będą mogły zostać skonfigurowane z niezależną kartą graficzną – również od AMD – Radeonem 625. Wersje z AMD Ryzen polegać będą mogły jedynie na GPU zintegrowanym z procesorem.
Mniejszy ThinkPad L14 oraz większy ThinkPad L15 to niemal identyczne komputery, jeżeli chodzi o konfigurację i wyposażenie dodatkowe. Jedyną istotną różnicą jest możliwość zainstalowania dwóch dysków (M.2 + dysk 2,5”) w L15. W przypadku L14 miejsca starczyło tylko na M.2. Złącze M.2 oczywiście obsługuje dyski PCIe NVMe. W laptopach znajdą się także dwa gniazda dla pamięci operacyjnej (max. do 64 GB).
Wyposażenie przedstawia się bardzo dobrze, zarówno pod kątem dostępnych matryc, jak i dodatków związanych z łącznością i bezpieczeństwem. ThinkPad L14 i L15 mogą zostać wyposażone w ekran TN o rozdzielczości HD lub wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD w wersji matowej lub dotykowej. W notebookach znajdzie się ponadto karta sieciowa obsługująca WiFi 6, opcjonalny modem WWAN oraz bateria o pojemności 45 Wh. Komputery będą mogły zostać wyposażone w niezły zestaw zabezpieczeń, w tym kamerkę z czujnikami IR współpracującą z funkcją rozpoznawania twarzy, wyposażoną też w zasłonę ThinkShutter, czytnik Smart Card, skaner linii papilarnych oraz moduł TPM 2.0.
Lenovo ThinkPad X13 oraz X13 Yoga
A co może zaoferować niemal najwyższa seria ultrabooków od Lenovo? Całkiem sporo. Zaczynając od konstrukcji wzmocnionych włóknem węglowym i magnezem lub aluminium (w przypadku ThinkPada X13), przez procesory Intela z rodziny Comet Lake lub AMD Ryzen 3000 (w tym jednostki z vPro i Ryzen Pro) do opcjonalnych ekranów z filtrem prywatności ThinkPad PrivacyGuard. To oczywiście tylko część wyposażenia.
Nowa wersja trzynastocalowego ThinkPada X posiadać będzie wlutowany RAM, co z pewnością zaskoczeniem nie jest, ale jego maksymalna pojemność może wynieść 32 GB. Do tego dochodzi dysk M.2 PCIe NVMe o pojemności do 2 TB. X13 świetnie prezentuje się pod kątem łączności i zabezpieczeń. Oprócz karty sieciowej z WiFi 6, laptop będzie mógł łączyć się z Internetem za pomocą przewodu (przez adapter) lub opcjonalny modem WWAN. Nie zabraknie też modułu NFC. Wśród funkcji bezpieczeństwa znajdzie się opcjonalna matryca z filtrem prywatności PrivacyGuard, kamerka z czujnikami IR i zasłoną ThinkShutter oraz czytnik linii papilarnych.
Dla ThinkPada X13 przygotowano cztery opcje ekranów: TN-kę o rozdzielczości HD oraz IPS-y w wersji matowej, dotykowej oraz ze wspomnianym filtrem prywatności. Ponadto, ultrabook otrzyma akumulator o pojemności 48 Wh.
Lenovo ThinkPad X13 Yoga nie otrzyma wersji z jednostkami od AMD, więc dostępny będzie wyłącznie z najnowszymi mobilnymi układami Intela – w tym w wersji z vPro. Laptop będzie mógł zostać wyposażony w maksymalnie 16 GB wlutowanej pamięci operacyjnej, a dysk pomieści najwyżej 1 TB danych. Pod kątem łączności X13 Yoga wygląda identycznie, jak ThinkPad X13. W przypadku zabezpieczeń – zabraknie tutaj zasłony ThinkShutter. W pudełku z komputerem znajdzie się także aktywne piórko – końcu mamy do czynienia z ultrabookiem konwertowalnym z dotykowym ekranem, więc taki dodatek na pewno się przyda.
Opcji wyświetlacza przygotowano aż cztery, co w przypadku laptopów z gatunku „2 w 1” nie jest częstym widokiem. Lenovo oferuje dotykowe panele IPS o rozdzielczości Full HD w wersji standardowej, Low Power (bardziej energooszczędne rozwiązanie) oraz z filtrem PrivacyGuard. Ostatnim panelem jest OLED o rozdzielczości 4K.
ThinkPad X13 Yoga będzie zasilany przez baterię o pojemności 50 Wh.