Ciekawe, czy studio 11bit tworząc swój doceniony na praktycznie całym świecie hit, wyobrażało sobie, że grę w pewnym sensie będzie zestawiać się razem z dziełami światowej literatury? Przypuszczam, że nie. Jednak twórcy stworzyli produkcję, która pozwoli uzmysłowić uczniom tragedię ludzi zmuszonych walczyć o przetrwanie w oblężonych miastach, a także w dojrzały i bardzo odczuwalny dla gracza sposób pokaże okrucieństwa wojny.
Pierwsze wzmianki o tym, że 11bit Studios nawiązało współpracę z Ministerstwem Edukacji i Nauki pojawiły się już w 2019 roku, jednak dopiero po tych wakacjach This War of Mine trafi do kanonu lektur uzupełniających dla szkół ponadpodstawowych. Zadaniem graczy, czyli uczniów, będzie przetrwanie w mieście aż do zawieszenia broni. Jednak This War of Mine nie polega na bieganiu z karabinem po mieście i strzelaniu do wroga, a przetrwaniu zwykłych, szarych ludzi.
W trakcie gry trzeba będzie odpowiednio wyposażyć naszą kryjówkę, konfrontować się z takimi problemami, jak choroby i załamania psychiczne inne ocalałych, brak jedzenia i wody, brak medykamentów, spieka nad dziećmi, a także śmierć innych ocalałych. Poza tym, w każdym momencie do drzwi kryjówki mogą zapukać a to bandyci, którzy również chcą za wszelką cenę przetrwać, a to wraży żołnierze. W skrócie – niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku, a każda źle przemyślana decyzja gracza może skończyć się śmiercią ocalałych. Moralny ciężar podejmowania trudnych decyzji spoczywa tu tylko i wyłącznie na graczu.
Twórcy gry czerpali swoją wiedzę ze źródeł dotyczących życia w mieście w czasie Powstania Warszawskiego, walk w Groznym oraz w Syrii, a także wojny na Bałkanach i zdobytą wiedzę w sposób rzetelny potrafili przekształcić w produkcję, która tym razem bardziej ma skłaniać do refleksji, aniżeli dostarczać rozrywki.
Warto też zwrócić uwagę na kwestie techniczne. This War of Mine posiada prostą, ale bardzo estetycznie wykonaną oprawę graficzną. Dzięki temu jest w stanie nie tylko oddać ponury klimat wojny, ale też może pochwalić się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Nawet leciwe komputery poradzą sobie z jej uruchomieniem. Wymagania sprzętowe przedstawiają się następująco:
Procesor: 2.4 GHz Dual Core
Pamięć: 2 GB RAM
Karta graficzna: GeForce GTX 260, Radeon HD 5770, 1024 MB, Shader Model 3.0
Windows 7/8.1/10/11
Gra jest dostępna za darmo dla uczniów i nauczycieli, a pobrać można ją z rządowej strony gov.pl. Na stronie znajduje się także instrukcja dla graczy, a także propozycja scenariusza lekcji języka polskiego dla nauczycieli.