politechnika wrocławska - iqm spark

Politechnika Wrocławska zakupiła komputer kwantowy IQM Spark

Wrocławska „polibuda” postanowiła zaszaleć i zakupiła komputer kwantowy IQM Spark. Co w nim takiego niezwykłego, oprócz tego, że to przecież komputer kwantowy? Jak donosi Katedra Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania, jest to pierwsza w Polsce i w całej Europie Wschodniej maszyna tego typu, wykorzystująca technologię niskotemperaturowych kubitów nadprzewodzących. Tę samą, którą wykorzystują chociażby komputery kwantowe od IBM czy Google.

IQM Spark dysponuje 5 kubitami i działa w temperaturze ok. 10 mK, którą osiąga dzięki zastosowaniu specjalnego kriostatu. W tym celu wykorzystane zostały dwa izotopy helu (He-3 i He-4). Taka temperatura, bliska przecież zeru absolutnemu, pozwoli na uzyskanie nadprzewodnictwa w układach kwantowych. Nowy nabytek Politechniki Wrocławskiej pozwoli prowadzić dalsze badania nad tą młodą dziedziną nauki, jaką jest informatyka kwantowa. W tym nad możliwościami wykorzystania bramek i obwodów kwantowych.

Obecny etap rozwoju komputerów kwantowych porównuje się do rozwoju klasycznych komputerów w latach 40. i 50. XX wieku, więc przed naukowcami oraz studentami jest wiele pracy. Wciąż brakuje m.in. wielopoziomowych metod programowania, a kodowanie odbywa się na poziomie bramek logicznych i obwodów elektrycznych. Stąd też zadaniem naukowców i inżynierów będzie stworzenie narzędzi pozwalających na efektywne wykorzystanie potencjału komputerów kwantowych.

IQM Spark będzie służył głównie do prac badawczych z zakresu informatyki. Jednak 5-kubitowy komputer stał się też furtką do możliwości wykorzystania wydajniejszych systemów o mocy 20, a nawet 50 kubitów, które zainstalowane są w centrum firmy IQM w Alto w Finlandii.

Komputer zostanie uruchomiony już w maju i udostępniony zainteresowanym badaczom oraz studentom.

Źródło: politechnika wrocławska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *