Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Cyfryzacji po raz kolejny przygotowały środki w ramach wsparcia zakupu laptopów przez kadrę pedagogiczną. Środki na bony dla nauczycieli pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, a tym razem program został rozszerzony o nauczycieli klas I – III, którzy wcześniej z bonu dla nauczycieli nie mogli skorzystać.
Kto może liczyć na bon dla nauczyciela?
Rząd przeznaczy kolejne 1,4 mld złotych na pomoc w zakupie laptopów przez kadrę nauczycielską, a program obejmie 190 tys. nauczycieli. Wartość bonu wynosi 2500 zł. Ministerstwo Edukacji Narodowej jasno określa komu przysługuje bon:
- nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym prowadzącym zajęcia w klasach I–III publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz zajęcia z uczniami klas I–III;
- nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym w publicznych i niepublicznych szkołach ponadpodstawowych;
- nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym publicznych i niepublicznych szkół artystycznych, posiadającym uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, realizującym kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne w zakresie klas I–III szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego;
- innym niż nauczyciele i wychowawcy, pracownikom pedagogicznym w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych (I etap edukacyjny) i ponadpodstawowych (III etap edukacyjny) oraz w odpowiadającym im publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadającym uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, realizujących kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne.
Laptop dla nauczyciela – wymagania sprzętowe
Trzeba jednak pamiętać, że laptop zakupiony ze wsparcie bonu dla nauczyciela musi spełniać określone wymagania. Te zostały zaktualizowane i na ten moment prezentują się następująco:
- Wydajność: co najmniej 1400 punktów w teście CrossMark lub 5700 w teście Procyon Office Productivity
- Co najmniej 16 GB RAM-u oraz dysk minimum 512 GB
- Obsługa łączności Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 oraz minimum 3 porty, z czego co najmniej jeden obsługujący wideo
- Ekran o przekątnej minimum 13 cali, rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) oraz jasności 250 nitów
- Przynajmniej 6 godzin pracy na baterii oraz maksymalna waga do 2,5 kg.
- Gwarancja co najmniej 2 lata
- Certyfikaty CE, TCO oraz EPEAT
- Laptop musi być wprowadzony do obroty na terenie UE
Nowe wymagania sprawiły, że z programu wykluczone zostały chociażby MacBooki. Ale jeżeli jakiś nauczyciel będzie chciał sięgnąć po ChromeBooka z systemem ChromeOS, to jest taka możliwość. Jednak i tu laptop musi spełniać określone wymagania:
- Wydajność na poziomie 150 punktów w teście WebXPRT
- Co najmniej 8 GB RAM-u oraz 64 GB dysk + minimum 256 GB miejsca na dane w chmurze.
- Waga nie przekraczająca 2 kg.
Pozostałe parametry prezentują się podobnie, jak w przypadku laptopów z systemem Windows
Bon dla nauczyciela – wnioski
Wnioski na bon dla nauczyciela można składać już od wczoraj, to jest 27 stycznia. Na złożenie wniosku jest 30 dni i termin ich składania upływa 26 lutego 2025 roku. Następnie organ prowadzący szkołę musi złożyć wniosek zbiorczy do dnia 28 marca 2025 roku. Następnie nauczyciele otrzymają bon za zakup laptopa za wskazany przez siebie adres mailowy. Zakupy będzie można przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja.
Lista sklepów, w których będzie można zrealizować bon jest dostępna na stronie laptopdlanauczyciela.gov.pl. Na liście znajduje się także sklep naszego partnera – notebooki.pl.
Źródło: gov.pl
Fot. pexels.com // SHVETS production
Dodaj komentarz