Jeszcze 10 lat temu Acer kojarzony był głównie z tanimi notebookami dla mniej wymagającego klienta. Od tamtego okresu tajwański producent przeszedł jednak długą drogę i obecnie w jego ofercie nie brakuje rozwiązań z wyższych półek cenowych – w tym także prestiżowych i kosztownych urządzeń dla biznesmenów oraz graczy. Coraz większy apetyt na rynek korporacyjny ma swe odbicie w jakości wykonania i stylistyce maszyn marki Acer – komputery stały się znacznie smuklejsze i lżejsze, a do ich złożenia wykorzystuje się stopy lekkich metali (aluminium, magnez) oraz bardziej egzotyczne materiały – np. włókno węglowe.
W tej recenzji zajmiemy się propozycją biznesową, przygotowaną dla użytkownika poszukującego sprzętu o rozbudowanej biznesowej funkcjonalności. Acer TravelMate P658 to przedstawiciel serii wyróżniającej się wysoką jakością wykonania, nowoczesnymi konfiguracjami oraz wyposażeniem skrojonym pod potrzeby korporacyjne. Klasyczna piętnastocalowa przekątna czyni z niego ciekawą alternatywę dla konkurencyjnego ThinkPada T570 czy Della Latitude 5580, czyli maszyn z segmentu zaawansowanych modeli biznesowych.
To wysoko zawieszona poprzeczka, gdyż za ThinkPadami serii T oraz Dellami Latitude serii 5000 stoją lata doświadczeń i technologicznego rozwoju. Czy młokos pokroju Acera ma szansę konkurować z tak zacnym gronem?
Jak się okazuje – w pełni, jednak wiele zależy od wybranej przez nas konfiguracji, gdyż nawet najlepszy notebook traci siłę przebicia, gdy wybierzemy do w wersji z marną matrycą i przestarzałym systemem dyskowym.
Specyfikacja techniczna
specyfikacja: | Acer TravelMate P658 |
---|---|
wymiary i waga: | 381 x 255 x 22 mm 2,16 kg |
przetestowane CPU: | Intel Core i5 6200U 2 rdzenie, 4 wątki 2,3 - 2,8 GHz TDP - 15 W cache - 3 MB |
dostępne CPU: | Intel Core i3 6100U Intel Core i5 6200U Intel Core i5 6300U Intel Core i7 6500U Intel Core i7 6600U Intel Core i3 7100U Intel Core i5 7200U Intel Core i5 7300U Intel Core i7 7500U Intel Core i7 7600U |
przetestowane GPU: | Intel HD 520 |
dostępne GPU: | Intel HD 520 Intel HD 620 NVIDIA GeForce 940M |
dysk: | 1 TB, HDD, 5400 rpm WDC WD10SPCX-21KHST0 |
obsługiwane dyski: | 1x SSD M.2 1x 2,5" |
RAM: | 1x 4 GB DDR4 (wlutowane) plus 1x 16 GB DDR4 -------------------- maks. 20 GB |
przetestowana matryca: | 15,6 cala, 1366 x 768 TN, matowy AU Optronics B156XTN07.1 |
dostępne matryce: | HD, TN, matowa Full HD, TN, matowa Full HD, IPS, matowa |
wybór portów: | 3x USB 3.0 Thunderbolt 3 HDMI VGA LAN gniazdo stacji dokującej |
akumulator: | 54 Wh, 3-komorowy Li-Poly |
wyposażenie dodatkowe: | czytnik linii papilarnych czytnik kart SD/SDXC modem 4G/LTE moduł szyfrujący TPM podświetlana klawiatura |
opcje gwarancji: | 1 rok 2 lata 3 lata -------------------- on-site NBD |
Jakość wykonania i ergonomia obudowy
Projektanci Acera TravelMate P658 zadbali o to, by linia jego obudowy zyskała swój własny, niepowtarzalny styl. I rzeczywiście – choć komputer przyciąga wzrok matową, biznesową czernią to nie sposób go pomylić z ThinkPadem czy innym Dellem. Obudowę złożono z wysokiej klasy materiałów: pokrywę usztywnia włókno węglowe, natomiast główna część notebooka to połączenie aluminium i stopu magnezu. Dzięki temu cała konstrukcja laptopa może pochwalić się dużą wytrzymałością na nacisk i wykrzywianie, przy zachowaniu wagi nieco powyżej 2 kg. W połączeniu ze smukłą linią zyskujemy zatem sprzęt o klasycznej przekątnej 15,6-cala, który świetnie sprawdzi się także podczas wyjazdu, czy na spotkaniu z klientem.
Po zamknięciu klapy zauważymy, że ekran jest nieco krótszy od pulpitu – dzięki temu dolna krawędź podniesionej pokrywy nie przysłania dyszy układu chłodzenia. Usprawniło to przepływ powietrza przez obudowę, a dolna część ekranu nie jest dogrzewana ciepłym powietrzem opuszczającym układ chłodzenia. Zawiasy wzmacnia metal i pracują z dość znacznym oporem, więc ekran bardzo stabilnie trzyma nadaną pozycję, a podczas transportu pokrywa ściśle przylega do pulpitu zabezpieczając matrycę.
Na spodzie znajdziemy jedną klapkę serwisową – pod nią ulokowano jedno gniazdo dla pamięci RAM (notebook ma 4 GB wlutowane w płytę główną) oraz zatokę na dysk 2,5-cala. Odsłonięcie układu chłodzenia oraz gniazda dla dysku M.2 wymaga już bardziej inwazyjnego potraktowania spodu obudowy.
Na smukłych bokach konstrukcji udało się zmieścić zróżnicowany i dobrze rozmieszczony zestaw portów. Znajdziemy tu zarówno przydatne w biznesie porty VGA, HDMI, LAN i USB 3.0, jak i wielofunkcyjny Thunderbolt 3 w formie USB typu C oraz klasyczne gniazdo stacji dokującej. Taki zestaw na pewno sprawdzi się podczas wyjazdów i np. połączenie notebooka ze sprzętem projekcyjnym sali konferencyjnej nie będzie żadnym problemem. Natomiast w biurze docenimy możliwość połączenia notebooka ze stacją dokującą, by zyskać ergonomiczne i rozbudowane miejsce pracy.
Osprzęt i wyposażenie dodatkowe
Ekran
Acer TravelMate P658 jest doskonałym przykładem wpływu wybranej konfiguracji na możliwości notebooka.
Testowany model przybył do nas w bardzo skromnej wersji i dysponował matowym ekranem TN o rozdzielczości HD (1366 x 768), który trudno nazwać optymalnym rozwiązaniem przy tej klasie sprzętu. O ile matryca może pochwalić się całkiem niezłym, jak na notebookową TN-kę, kontrastem i odwzorowaniem kolorów, to ograniczone kąty widzenia i archaiczna rozdzielczość nie poprawiały komfortu pracy.
Przy takiej przekątnej stanowczo warto sięgnąć po model z matrycą IPS o rozdzielczości Full HD. Zyskamy nie tylko lepszą rozdzielczość – nawet podczas pracy z pakietem Office docenimy szerokie kąty widzenia i głęboki kontrast.
parametry matrycy | podświetlenie | kąty widzenia ekranu |
|
Klawiatura i tochpad
Wsypowa klawiatura już wizualnie sprawia bardzo przyjemne wrażenie – klawisze mają odpowiednio duży format i zachowano między nimi adekwatne odstępy. Po części osiągnięto to dzięki niewielkiej redukcji wielkości bloku numerycznego, ale zyskał na tym komfort pisania, co w naszym przekonaniu, jest udanym kompromisem. Przyciski cechują się dość krótkim ale przyjemnie sprężystym i dobrze wyczuwalnym skokiem. Białe podświetlenie i przemyślany układ także usprawniają pracę z edytorem tekstu, więc komputer spełni się w roli narzędzia do zdań administracyjno-biurowych.
Touchpad ma klasyczną konstrukcję i standardowy format – wydzielonej płytce gładzika towarzyszą dwa fizyczne przyciski. Gładzik ma delikatnie szorstką fakturę, sprzyjającą precyzyjnemu poruszaniu się po pulpicie. Praca w trasie, bez podłączonej myszy, nie będzie zatem wielkim wyzwaniem. Same przyciski cechuje zaskakująco głęboki skok, a rozdzielono je czytnikiem linii papilarnych.
Głośniki
Ulokowane na spodzie głośniki nie porywają brzmieniem i głośnością, więc sprawdzą się jedynie przy zadaniach biznesowych. Wideo-konferencja lub „Ucho prezesa” to szczyt ich możliwości – podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów dokuczać nam będzie brak basów, szeleszczące tony wysokie i płaskie brzmienie głośniczków. Dodatkowe słuchawki w trasę oraz sensowny zestaw głośnikowy do biura są jak najbardziej wskazane.
Wyposażenie opcjonalne i dodatkowe
Biznesowe przeznaczenie Acera TravelMate P658 podkreśla lista dodatkowych funkcji i wyposażenie opcjonalnego.
– funkcje bezpieczeństwa
W naszym służbowym notebooku często trzymamy poufne i cenne informacje. W przypadku Acera P658 o ich bezpieczeństwo zadba moduł szyfrujący TPM, chroniący wbudowane nośniki przed odczytaniem przez osoby nieuprawnione. Natomiast wbudowany czytnik linii papilarnych ułatwi bezpieczne logowanie się do systemu bez użycia hasła.
– łączność
Pomimo klasycznej przekątnej Acer TravelMate P658 to sprzęt lekki i smukły, więc sprzyjający podróżowaniu. Nic zatem dziwnego, że producent zadbał o możliwość wyposażenia go w modem LTE i taka wersja zapewni nam niezależność od zasięgu W-Fi dworca czy pociągu.
– Acer Dust Defender
Układ chłodzenia notebooka został wzbogacony w funkcję Acer Dust Defender, utrudniającą osadzanie się kurzu na radiatorze i wentylatorze. Co jakiś czas wentylator odwraca kierunek nadmuchu, usuwając zanieczyszczenia z systemu chłodzącego – dzięki temu notebook rzadziej wymagać będzie czyszczenia i dłużej zachowa optymalną kulturę pracy.
– Acer Purified.Voice
Chociaż system audio nie porwał nas swoimi możliwościami to producent zadbał o odpowiednie rozwiązanie kwestii nagrywania i transmisji głosu. Dwa ulokowane na przedniej krawędzi pulpitu mikrofony oraz towarzyszące im oprogramowanie oczyszczające głos, wspierają prowadzenie rozmów i wideo-konferencji. Dzięki Acer Purified.Voice odgłosy tła zostaną odfiltrowane w czasie rzeczywistym i rozmówca nie będzie miał żadnego problemu ze zrozumieniem naszego głosu.
Testy wydajności
Testowany przez nas model korzystał jeszcze z procesora szóstej generacji, natomiast na rynku są już dostępne maszyny z generacją siódmą. Mocy obliczeniowej do zadań biznesowych nie powinno nam tu zabraknąć – Intel Core i5 6200U posiada dwa rdzenie z funkcją Hyper-threading o całkiem niezłym taktowaniu i sprosta nawet zadaniom ambitniejszym niż praca administracyjno-biurowa. Olbrzymi wpływ na nasz komfort pracy będzie miał także zastosowany dysk twardy, ale o tym w dalszej części recenzji.
Także pod względem możliwości graficznych testowana wersja to „plan minimum” producenta – znajdziemy w nim bowiem tylko układ graficzny zintegrowany z procesorem. Dla większości użytkowników biznesowych jest to jednak optymalne rozwiązanie, gdyż możliwości współczesnych grafik zintegrowanych w zupełności wystarczą do pracy z pakietem biurowym, płynnego odtwarzania multimediów w rozdzielczości 4K i przeglądania zasobów Sieci. Dopłacanie do dodatkowej grafiki NVIDIA GeForce 940M ma zatem sens tylko w przypadku, gdy układ zintegrowany nie urządza nas w pełni i np. po godzinach chcemy się zrelaksować przy mniej wymagających grach pokroju DOTA 2 czy Rocket League.
Każdy recenzent powinien od czasu do czasu przypomnieć sobie, jak przebiega testowanie notebooka z talerzowym dyskiem twardym. Uruchamianie i aktualizacja systemu, aktualizowanie sterowników i oprogramowania, instalacja benchmarków – przy takim rozwiązaniu dyskowym będą to godziny czekania i słuchania ciągłego chrobotu głowic. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie aby komputer doposażyć w dysk SSD M.2 lub od razu wybrać go w wersji z dyskiem półprzewodnikowej. Komputer zaskoczy nas wtedy nie tylko osiągami i błyskawiczną reakcją na polecenia, lecz także zyska na tym jego kultura pracy – dysk bez ruchomych części pracuje bezgłośnie, co robi dużą różnicę przy kilkugodzinnym dniu pracy.
Testy baterii
Czas pracy na własnym zasilaniu to kolejna mocna strona Acera TravelMate P658. Połączenie baterii o pojemności 54 Wh i niskonapięciowej platformy procesorowej zaowocowało wynikami porównywalnymi do ultramobilnego ThinkPada X270, testowanego przez nas parę tygodni temu. Siedem – osiem godzin realnej pracy z komputerem to znakomity wynik – szczególnie uwzględniając klasyczną przekątną komputera.
Testy kultury pracy
Także kultura pracy Acera zasługuje na wysokie noty. Przy zadaniach biurowych układ chłodzenia pracował praktycznie niesłyszalnie i głównym źródłem dźwięków był, wspomniany już wcześniej, mechanizm dysku twardego.
Intel Core i5 7200U | |
temperatura | 63° C |
taktowanie | 2,69 GHz |
Przy maksymalnym obciążeniu procesora szum wentylacji stawał się słyszalny, ale nadal utrzymywał niski i mało inwazyjny poziom. Układ chłodzenia nie miał przy tym żadnego problemu z utrzymaniem temperatury procesora w ryzach, więc na jego wydajności nie odbiło się zjawisko throtllingu termicznego. Obudowa pozostawała przy tym przyjemnie chłodna i nawet na spodzie nie przekroczyła bariery 40 stopni Celsjusza.
Podsumowanie
Acer TravelMate P658 pozytywnie zaskoczył nas na wielu frontach i widać, że jego producent na poważnie podchodzi do wymagającego segmentu maszyn biznesowych. Komputer urzeka swą stylistyką i jakością wykonania, zachowując przy tym potrzebną przy pracy funkcjonalność – nie zabrakło w nim zróżnicowanego zestawu portów, w tym gniazda Thunderbolt 3 oraz możliwości dokowania. Modem, obsługa dwóch dysków oraz sprzętowe zabezpieczenia to także dodatki oczekiwane od sprzętu z korporacyjnymi ambicjami.
Notebook nie zawiódł także w kwestii kultury pracy oraz osiągów na własnym zasilaniu. Układ chłodzenia nie miał żadnego problemu z dyskretnym chłodzeniem podzespołów i najgłośniejszym elementem komputera okazał się talerzowy dysk twardy. Temperatury obudowy są przy tym wzorcowe, co także podkreśla inżynieryjne umiejętności specjalistów Acera. A czas pracy na baterii przełożył się na znacznie większą mobilność, niż wynika to z formatu sprzętu – jeżeli zależy nam na całym dniu pracy bez martwienia się o zasilanie to Acer TravelMate P658 bez problemu sprosta tym wymaganiom.
Podsumowanie: | Acer TravelMate P658 |
---|---|
segment: | notebook biznesowy klasy Premium |
optymalne zastosowanie: | - zadania administracyjno-biurowe - praca z aplikacjami biznesowymi - mniej zaawansowana obróbka multimediów - praca w podróży |
mobilność: | - mimo formatu - zaskakująco duża |
kultura pracy: | - znakomita |
modem WWAN w opcji: | - tak |
opcje dokowania: | - gniazdo stacji dokującej - Thunderbolt 3 |
ważne cechy: | - obudowa z włókna węglowego, magnezu i aluminium - lekki i poręczny jak na swój format - obsługa dysku SSD M.2 oraz 2,5" - świetne osiągi na własnym zasilaniu - znakomita kultura pracy - funkcje bezpieczeństwa - komfortowa klawiatura |
Oferta notebooków Acer w sklepie notebooki.pl: