– Witamy w świecie technologii fałszu, w którym kłamstwo nigdy nie było tak łatwe do stworzenia i tak trudne do wykrycia – tak galeria sztuki wirtualnej melt museum prezentuje swoją najnowszą instalację FAKE.EXE, która eksploruje granice tożsamości w rzeczywistości, gdzie fałsz i prawda przenikają się bardziej niż kiedykolwiek. Premierze towarzyszy kampania, której celem jest konfrontacja społeczeństwa z technologią deepfake i skłonienie do refleksji nad zagrożeniami związanymi z cyfrowymi manipulacjami.
Od 8 października mieszkańcy Warszawy oraz turyści zwiedzający naszą stolicę, mogą za pomocą jednego kliknięcia na cyfrowym ekranie zmienić swoją tożsamość, przeobrażając się m.in. w Kanye’go Westa, Kim Kardashian, Donalda Trumpa czy Taylor Swift. Instalacja FAKE.EXE przygotowana przez Kubę Matykę i Kamilę Staszczyszyn, czyli duet MELT IMMERSIVE, to nie tylko zabawa z technologią, ale także możliwość doświadczenia nowej rzeczywistości zadającej pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi. Czy to, co widzimy, jest prawdziwe? A może jest jedynie wytworem cyfrowej fantazji, w której zacierają się granice między tym, kim jesteśmy?
Wyświetl ten post na Instagramie
– Nie żyjemy jeszcze w epoce deepfake, choć towarzyszy nam na co dzień w memach. Dziś wciąż możemy odróżnić ją od prawdy. Technologia ta rozwija się jednak tak szybko, że wkrótce nawet tożsamość może stać się płynna. I na to właśnie chcemy zwrócić uwagę. Poprzez naszą najnowszą instalację zadajemy pytanie: kim jesteś, gdy każdy może być tobą? – mówi Kuba Matyka z MELT IMMERSIVE. – Chcemy, aby ludzie zaczęli kwestionować to, co widzą na ekranach. By zrozumieli potęgę technologii deepfake, stając się bardziej świadomymi zagrożeń związanych z cyfrowymi manipulacjami. Bo gdy fałsz staje się naszą nową normą, czy cokolwiek, co widzimy, możemy jeszcze nazwać prawdą?
Kreowanie sztucznej rzeczywistości do tej pory stanowiło domenę celebrytów. Tworzyli idealizowane i nierealistyczne wersje świata sprzedawanego w mediach. Nieistniejącego, a jednak takiego, do którego chcemy aspirować, ponieważ pragniemy wysokiego statusu. A oni taki posiadają. Tylko, że to prowadzi do fałszywych oczekiwań i porównań. Deepfake, zdolny do generowania przekonujących obrazów i filmów, przenosi manipulację na zupełnie nowy poziom. To technologia, która może zmienić każdego w celebrytę lub polityka, czy zniekształcić rzeczywistość w sposób, który jest niemal niemożliwy do odróżnienia od prawdy. W jednej chwili jesteśmy sobą, a w następnej możemy zmienić swoje oblicze. I udawać – kogo tylko chcemy.
Deepfake nie tylko zmienia twarze polityków i celebrytów. Może także redefiniować prawdę. Pojawia się więc wątpliwość, czy możemy pozwolić technologii na pisanie naszej historii? Pamiętajmy również, że ta nie korzysta sama z siebie. Odpowiadamy za nią my, ludzie – dodaje Kamila Staszczyszyn z MELT IMMERSIVE.
Wyświetl ten post na Instagramie
MELT IMMERSIVE to wielokrotnie nagradzane studio Kamili Staszczyszyn i Kuby Matyki. Duet znany jest ze swoich prac w Atelier Des Lumieres w Paryżu, Ars Electronica w Linz i współpracy z takimi artystami jak PRO8L3M, Hania Rani, Dawid Podsiadło, Sokół czy Empire of the Sun, Bebe Rexha i Troye Sivan, oraz markami takimi jak Disney, Netflix i Versace.
Ich twórczość została wyróżniona przez Financial Times w ramach NewEurope100 – rankingu najbardziej innowacyjnych twórców w Europie. Zdobyli także 4 miejsce w rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.
Ich prace przyciągają uwagę dzięki charakterystycznemu audiowizualnemu podejściu, w którym intensywne, pełne życia obrazy wpływają na wszystkie zmysły odbiorców. Kreując interakcje wychodzą poza standardowe postrzeganie danego medium, przesuwając granice odbiorców, technologii i procesu twórczego. Nieustannie eksperymentują ze sztuką i technologią, stosując nowe formy interakcji i zaangażowania z widzami. W niespodziewane sposoby zacierają granice między światem realnym i wirtualnym.
Więcej na temat kampanii znajdziecie tutaj. Najnowszą, interaktywną instalację w melt museum można zobaczyć od 8 października 2024 roku – od wtorku do piątku między 12:00 a 21:00, a w weekendy od 10:00 do 22:00. Bilety dostępne są online i na miejscu, a liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacje odbywają się na stronie meltmuseum.com.
źródło: informacja prasowa
Dodaj komentarz