Fundacja Bajka Pana Kleksa ani myśli poddać się koronawirusowej pandemii i otwiera nowy etap swojej działalności, dostosowany do wymagającej izolacji społecznej rzeczywistości. Fundacja od początku swojej działalności realizuje misję nauki poprzez zabawę, inspirowaną przygodami Ambrożego Kleksa – zwieńczeniem tej idei jest wieloplatformowa gra edukacyjna Wirtualną Przygodę Pana Kleksa przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym (6-12 lat) i rozgrywająca się w przestrzeni wirtualnej.
Platforma łączy w sobie rzeczywistość online z udziałem animującego na żywo dzieci edukatora, wcielającego się w postać Profesora Kleksa lub Królowej Aby oraz docelowo fizyczną przestrzeń wyposażoną w rozwiązania AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości.
Wirtualna przygoda w świecie Pana Kleksa
Wirtualna Przygoda Pana Kleksa to wyjątkowy edutainment – platforma edukacyjna, która zabierze najmłodszych w podróż po krainach znanych z kart powieści Jana Brzechwy. Uczestnicy stworzą swoje własne awatary i pod czujnym okiem przewodników na żywo koordynujących zabawę wyruszą na poszukiwania zaginionych Magicznych Guzików. Zabawa obfituje w liczne quizy, zagadki i wyzwania, a w jej trakcie uczestnicy znajdą Kryształy Wiedzy, zawierające naukowo-historyczne ciekawostki.
Ramy wirtualnego świata to jedynie punkt wyjściowy zabawy. Kluczową rolę odegra w niej wyobraźnia i aktywność uczestników oraz bajkowego przewodnika. Zabawa nie opiera się na wcześniej ustalonym scenariuszu, a jest przede wszystkim wynikiem wyobraźni uczestników oraz przewodników. Dbają oni o to, by zabawa i sposób narracji były nie tylko bezpieczne, ale też dostosowane do potrzeb, aktywności i spontaniczności grupy – dzięki temu każda wizyta staje się niepowtarzalną, unikatową przygodą.
Nie bez znaczenia jest też przestrzeń, w której poruszają się uczestnicy. Scenografia Wirtualnej Przygody Pana Kleksa powstała na podstawie twórczości Jana Brzechwy, którą sentymentem i sympatią darzą kolejne pokolenia Polek i Polaków. Starsi mieli okazję poznać świat Pana Kleksa dzięki książkom i filmom, najmłodsi dostają dodatkową opcję – aktywnego poznawania go w wirtualnym świecie. Kolorowe, fascynujące postacie, które od lat poruszają wyobraźnię, teraz mogą wejść w prawdziwą interakcję z dziećmi.
Interakcja i indywidualne podejście dają Wirtualnej Przygodzie Pana Kleksa przewagę nad tradycyjnymi zajęciami online lub programami edukacyjnymi. Platforma umożliwia dzieciom kreatywne spędzenie czasu z rówieśnikami w ramach wspólnej zabawy na żywo. Wszyscy uczestnicy mogą rozmawiać ze sobą bezpośrednio za pomocą mikrofonów, a nawet tworzyć specjalne pokoje, przeznaczone do rozmów w mniejszych grupach. Sprzyja to nawiązywaniu nowych znajomości między rówieśnikami oraz rozwijaniu kompetencji społecznych, co jest szczególnie cenne w sytuacji ograniczenia możliwości spotkań.
Pierwsi w Polsce, czyli innowacja jest odpowiedzią
Wirtualna Przygoda Pana Kleksa to inicjatywa Bajki Pana Kleksa w Katowicach, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy, która od startu w grudniu 2019 roku była chętnie odwiedzana przez rodziny z całej Polski. Jej twórcy podjęli się ambitnego zadania przeniesienia do katowickiej Fabryki Porcelany niezwykłego, kolorowego i kreatywnego świata Pana Kleksa, łącząc w nim aktywną rozrywkę dla najmłodszych z walorami edukacyjnymi. Na ponad 1000 m2 powstała przestrzeń pełna łamigłówek, eksperymentów i zagadek. Uczestnicy przemierzali 8 niezwykłych krain, poznając świat Brzechwy i ucząc się w najlepszy możliwy sposób – przez zabawę. Tak wyglądała działalność stacjonarnej Bajki Pana Kleksa przed pierwszą falą koronawirusa.
Po wprowadzeniu licznych ograniczeń związanych z pandemią okazało się, że dzieci i młodzież nie mają możliwości pozyskiwania wiedzy i inteligentnej rozrywki w formie, która byłaby dla nich atrakcyjna. Przed rodzicami zostało postawione niełatwe zadanie walki z zamknięciem i nudą dzieci. Pomysły na rozrywki i zajęcia dla najmłodszych kiedyś się kończą, a energia i potrzeby dzieci czasami przerastają nawet najbardziej kreatywnych opiekunów.
Bajka Pana Kleksa ułatwia zadanie uatrakcyjnienia trudnego czasu zamknięcia dzieci w domach. Rozwiązaniem okazało się „przeniesienie” ekspozycji do wirtualnego świata i zbudowanie wokół nich niezwykłej, wartościowej zabawy. Tak właśnie powstała Wirtualna Przygoda Pana Kleksa.
Przygotowując się do stworzenia Wirtualnej Przygody Pana Kleksa zwiedziłem strony wielu muzeów czy centrów nauki z całego świata. Uderzyło mnie to, że w okresie zamknięcia oferują one swoim gościom wyłącznie wirtualny spacer. Żadnej interakcji. Nasz projekt jest zupełnie inny. Przez 75 minut dzieci pod okiem naszego edukatora bądź wykwalifikowanego animatora zwiedzają świat Pana Kleksa, rozwiązują quizy czy biorą udział w mini grach oraz znajdując „kryształy wiedzy” – po prostu się uczą – mówi Grzegorz Pietraszewski, założyciel i pomysłodawca Bajki Pana Kleksa.
Za powstanie „Wirtualnej Przygody Pana Kleksa” odpowiada doświadczone studio New Amsterdam. Jego dyrektor kreatywny, Krzysztof Tkaczyk zwraca uwagę na uzupełnianie się technologii i czynnika ludzkiego – Wirtualna Przygoda Pana Kleksa to innowacyjna opowieść pod każdym możliwym względem. Z jednej strony rozwija, a z drugiej strony dopełnia doświadczenie fizycznej lokacji Bajki Pana Kleksa. Technologia w tej przygodzie to jedynie narzędzie pomagające uruchomić wyobraźnię, wyzwolić wspólne emocje oraz podkreślić prawdę opowieści.
Wirtualna Przygoda Pana Kleksa wystartowała w lutym – bilety w cenie 19 zł są dostępne na stronie internetowej projektu. Do uruchomienia programu niezbędny jest komputer z systemem Windows 10, a optymalne wymagania sprzętowe obejmują czterordzeniowy procesor Intel Core i5, grafikę GeForce GTX 670 lub Radeon HD 7820, 8 GB pamięci RAM i 3 GB miejsca na dysku. Na podstawie biletu otrzymujemy aplikację do pobrania oraz 75 minut rozgrywki na żywo.
W zabawie może wziąć udział do 20 uczestników (indywidualnych lub zorganizowanych, np. cała klasa w ramach lekcji online), a nad wszystkim czuwają przewodnicy. Biletowany dostęp to gwarancja udziału w bezpiecznej zabawie z opiekunem, w której uczestnicy nie są anonimowi.
Od 12 lutego drzwi Bajki Pana Kleksa znów są otwarte dla zwiedzających – wybierając się z pociechami do Katowic warto więc zarezerwować sobie nieco czasu na tą nietuzinkową wycieczkę i odpowiednio wcześniej wykupić bilety wstępu. Więcej informacji o Bajce Pana Kleksa znajdziecie na stronie fundacji.
źródło: informacja prasowa