Na wstępie trzeba zaznaczyć: Jabra Panacast to nie jest zwykła kamera do wideokonferencji, do której przywykliśmy w tradycyjnej przestrzeni biurowej. Nagrywanie obrazu panoramicznego z polem widzenia obiektywu 180° w rozdzielczości 4K zmienia zasady gry. Nawet maleńka sala konferencyjna wygląda w takiej perspektywie imponująco, a co ważniejsze – w jednym kadrze zamieścimy wszystkich uczestników spotkania. Nawet, jeśli ktoś usiądzie tuż przy obiektywie.
Walczymy o każdy metr
Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy zmianę funkcjonowania powierzchni biurowych. Wielkie sale konferencyjne i przestrzenie open space powoli ustępują miejsca bardziej kameralnym i funkcjonalnym pomieszczeniom, w których można pracować wydajniej. Spotkania ze współpracownikami w biurze oraz częste rozmowy z pracownikami zdalnymi lub telekonferencje z klientami na różnych kontynentach wymuszają potrzebę posiadania małych, wielozadaniowych pomieszczeń. Obecnie ponad 50% spotkań odbywa się w pokojach o powierzchni kilku metrów kwadratowych lub w mini salach konferencyjnych.
Oprócz tego nieustannie rośnie popularność wiedeokonferencji. Zestaw umożliwiający profesjonalne przeprowadzenie wideorozmowy staje się niezbędnym elementem biura. Duński producent zadbał nie tylko o jakość obrazu, ale także o świetny dźwięk. Do uzyskania jego optymalnej jakości, możemy wykorzystać kompatybilny zestaw Jabra Speak 710. Efekt finalny rzeczywiście będzie przypominał spotkanie twarzą w twarz.
Mała ale inteligentna
Kamera dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji identyfikuje obraz ludzkiej twarzy. Co to oznacza w praktyce? Inteligentny zoom automatycznie obejmuje wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu i przybliża widok. Jeśli przed obiektywem znajdzie się jeden rozmówca obraz wyświetlany będzie w opcji standardowej 90°. Pojawienie się w sali kolejnych twarzy, będzie poszerzać pole widzenia obiektywu, przez ultraszerokie 120°, aż do panoramicznych 180°. W zasadzie są to aż trzy obiektywy rejestrujące obraz i składające go w jedną całość. Dzięki temu uzyskujemy naturalny szeroki kąt widzenia bez efektu rybiego oka.
Design i specyfikacja
To niewielkie futurystyczne urządzenie przykuwa wzrok, głównie ze względu na liczbę wbudowanych kamer. Do dyspozycji mamy tu trzy obiektywy obsługujące panoramiczne 4K (3840 x 1080) w 30 klatkach na sekundę lub 1080 Full HD (1920 x 1080) również 30 klatek na sekundę. Inwestując w sprzęt takiej jakości należy pamiętać o tym, że może on obciążyć sieć i warto najpierw zadbać o jej jakość. Jabra PanaCast stosuje takie samo pasmo częstotliwości jak inne kamery 1080p, pomimo widoku 180°.
Urządzenie automatycznie kontroluje światło w rejestrowanym obrazie: jasność, kontrast, nasycenie, ostrość i balans bieli. W kamerze znajduje się procesor wewnętrzny PanaCast Vision, który umożliwia sprawne funkcjonowanie technologii łączenia obrazu w czasie rzeczywistym. Kamera posiada także dwa wbudowane mikrofony, zapewniające dobrej jakości dźwięk stereo. Łączność odbywa się za pomocą gniazda USB-C i działa zarówno z komputerami Mac, jak i PC.
Plug and play
Co z montażem? W standardzie otrzymujemy elastyczny uchwyt na wzór klipsa, którym w kilka sekund przymocujemy kamerę do krawędzi monitora, TV lub laptopa. Producent pomyślał też o dodatkowych akcesoriach. Oprócz ramienia umożliwiającego montaż do ściany możemy zaopatrzyć się w wygodny, mobilny mini statyw ułatwiający ustawienie kamery w dowolnej lokalizacji.
Jabra PanaCast to kamera typu plug-and-play, więc nie trzeba marnować czasu na konfigurację urządzenia na każdym firmowym laptopie. W celu uzyskania prostego interfejsu użytkownika, możemy wykorzystać także Jabra PanaCast USB Hub, dzięki któremu połączymy kamerę z głośnikiem, monitorem, źródłem zasilania i Internetem. Wtedy wystarczy jeden kabel, żeby zamienić laptopa w prawdziwe centrum wideokonferencyjne. Jabra PanaCast jest kompatybilna także ze zintegrowanymi rozwiązaniami, jak Zoom Rooms lub Microsoft Teams Rooms. Wystarczy podłączyć kamerę do stacji dokującej w sali konferencyjnej.
Dobra inwestycja
Jabra PanaCast dostosuje się do stosowanego oprogramowania. Współpracuje ze wszystkimi wiodącymi rozwiązaniami w zakresie wideo i dźwięku przeznaczonymi do prowadzenia telekonferencji. Posiada oficjalny certyfikat do zastosowania z Microsoft Teams oraz Zoom.
Jabra PanaCast to inwestycja, która wydaje się być w pełni uzasadniona w przypadku prowadzenia kilkuosobowej firmy, w której łączenie się ze współpracownikami lub klientami w formie wideokonferencji jest codzienną praktyką. Kamera kosztuje 4080 złotych netto, nie wliczając kosztów wybranych akcesoriów.