Dzisiaj, 7. marca 2025 w amerykańskim stanie Karolina Południowa dojdzie do pierwszego od 15 lat rozstrzelania. Brad Sigmon, skazany za brutalne morderstwo rodziców swojej byłej partnerki, zostanie stracony w więzieniu w stolicy stanu, Kolumbii.
Powrót do kontrowersyjnej metody
67-letni Sigmon został skazany na karę śmierci za morderstwo Davida i Gladys Larke w 2001 roku. Przyznał się do winy i nie zaprzeczał faktom przedstawionym podczas procesu. W ramach obowiązujących w Karolinie Południowej przepisów mógł wybrać sposób egzekucji: zastrzyk z trucizną, krzesło elektryczne lub rozstrzelanie.
Według jego obrońcy, Geralda „Bo” Kinga, wybór ten był „niemożliwy i okrutny”. Obrońca argumentował, że każda z metod jest barbarzyńska – użycie krzesła elektrycznego „spaliłoby go żywcem”, a egzekucja przez zastrzyk wiązałaby się z ryzykiem długotrwałej agonii, jak miało to miejsce w przypadku ostatnich trzech skazańców poddanych tej metodzie w Karolinie Południowej.
Historia rozstrzeliwań w USA
Egzekucja Sigmona będzie pierwszym rozstrzelaniem od 2010 roku. Ostatni raz skazańca stracono w ten sposób w stanie Utah. Wcześniej metoda ta została zastosowana w 1996 i 1977 roku. Właśnie ta ostatnia egzekucja – rozstrzelanie Gary’ego Gilmore’a – stała się inspiracją dla książki „Pieśń kata” Normana Mailera.
Większość kar śmierci w USA wykonuje się poprzez śmiertelny zastrzyk, od kiedy Sąd Najwyższy przywrócił możliwość stosowania kary śmierci w 1976 roku.
Przygotowania do egzekucji
Więzienie w Karolinie Południowej musiało dostosować swoją infrastrukturę do powrotu rozstrzeliwań. Według Departamentu Więziennictwa stanowa izba śmierci została wyremontowana. Zainstalowano kuloodporną szybę oddzielającą świadków egzekucji od miejsca jej wykonania.
Podczas egzekucji Sigmon zostanie przywiązany do metalowego krzesła, a na jego głowę zostanie nałożony kaptur. Trzyosobowy pluton egzekucyjny złożony z ochotników z Departamentu Więziennictwa odda strzały z odległości około pięciu metrów. Każdy z nich otrzyma broń z ostrą amunicją, a na klatce piersiowej skazańca zostanie umieszczony punkt celowniczy.
Kara śmierci w USA
W 23 stanach USA kara śmierci została zniesiona, a w trzech kolejnych (Kalifornia, Oregon, Pensylwania) obowiązują jej moratoria. Mimo to egzekucje nadal są wykonywane – w 2024 roku w USA przeprowadzono 25 egzekucji, a w 2025 roku już 8 kolejnych.
Obok Karoliny Południowej rozstrzelanie jest legalną metodą również w Utah, Idaho, Missisipi i Oklahomie. W ostatnich latach wprowadzono także inne kontrowersyjne sposoby wykonywania wyroków śmierci, np. w Alabamie stosuje się gaz azotowy, co wzbudziło sprzeciw ekspertów ONZ, uznających tę metodę za „okrutną i nieludzką”.
Temat kary śmierci w Stanach Zjednoczonych wciąż budzi ogromne kontrowersje. Niektóre stany, takie jak Arizona, Ohio i Tennessee, planują wznowienie egzekucji po wieloletnich przerwach.
Źródło: South Carolina Department of Corrections, Death Penalty Information Center