W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja (AI) staje się nieodłącznym elementem cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Według prognoz ekspertów, w niedalekiej przyszłości AI będzie stanowić podstawę funkcjonowania wielu organizacji. Analizy zawarte w raporcie Fujitsu zatytułowanym Innowacje w generatywnej sztucznej inteligencji. Gdzie leży wartość biznesowa? przewidują, że wykorzystanie AI w biznesie będzie systematycznie rosło, osiągając w 2032 roku imponujące wartości. Ekonomiści z Uniwersytetu Oksfordzkiego, których opinie zawarto w raporcie, prognozują wzrost rynku AI w USA z 477 miliardów dolarów obecnie do 1 biliona dolarów. Inne źródła, takie jak Bloomberg, przewidują jeszcze większy wzrost – do 1,3 biliona dolarów, a według McKinsey wartość ta może sięgnąć aż 4,4 biliona dolarów. Firmy, które zignorują ten trend i nie opracują strategii wdrożenia AI, mogą wkrótce znaleźć się w trudnej sytuacji konkurencyjnej.
– Odpowiedzialni liderzy nie mogą przejść obojętnie obok AI. Rezygnując z takiej szansy, wypisujemy się z wyścigu o innowację, a w rezultacie konkurowania o klientów. Sztuczna inteligencja pozwala na optymalizację i przyśpieszenie wielu procesów biznesowych, wzrost rentowności przedsiębiorstw oraz pozyskanie nowych segmentów i rynków. Konieczność przyśpieszonej adaptacji w tym obszarze nie zwalnia zarządów i menedżerów z obowiązku, aby wdrażać nowoczesne technologie w sposób bezpieczny i dojrzały. Zapewnienie bezpieczeństwa poufnych informacji organizacji, w tym również danych partnerów handlowych i klientów, to nie tylko wymóg prawny i wizerunkowy, ale także element budowania przewagi biznesowej – mówi Dariusz Kwieciński, Dyrektor ds. Europy Południowo-Wschodniej, Europejska Platforma Biznesowa w Fujitsu.
Transformacja cyfrowa wspierana przez AI
Generatywna sztuczna inteligencja zmienia sposób, w jaki organizacje funkcjonują na co dzień. Jak wynika z badania Fujitsu Aktualne trendy w globalnych inicjatywach zrównoważonego rozwoju i AI kierowanych przez kadrę zarządzającą z sierpnia br., AI staje się kluczowym elementem cyfrowej transformacji. W 31% badanych firm generatywne AI już wspiera pracowników w ich zadaniach, 37% przedsiębiorstw planuje wdrożenie AI w ciągu najbliższego roku, a 29% w ciągu trzech lat. Zaledwie 3% firm zaangażowanych w transformację cyfrową nie ma takich planów.
Co istotne, aż 75% menedżerów uważa, że współpraca między ludźmi a sztuczną inteligencją będzie się pogłębiać, co znacząco zmieni procesy biznesowe. Jednak to, jak organizacje wykorzystają generatywne AI, będzie zależało od kompetencji i przeszkolenia pracowników.
Niepokojący jest fakt, że według danych Fujitsu ponad jedna trzecia firm nie posiada kompleksowej strategii wdrożenia AI, obejmującej całą organizację. Tymczasem pracownicy coraz częściej dostrzegają korzyści z tej technologii i często na własną rękę korzystają z darmowych narzędzi AI, co może rodzić poważne zagrożenia. Dane Cyberhaven Labs pokazują, że ilość danych wprowadzanych przez pracowników do narzędzi genAI wzrosła niemal sześciokrotnie w okresie od marca 2023 r. do marca br. Pracownicy często przesyłają do chatbotów informacje związane z obsługą klienta (ponad 16%), kody źródłowe (niemal 13%), dane badawczo-rozwojowe (11%), a nawet wrażliwe dokumenty pracownicze (4%) i dane finansowe (ponad 2%). W odpowiedzi na te wyzwania, Fujitsu opracowało rozwiązanie PrivateGPT.
– Nasze rozwiązanie działa w zewnętrznym data center lub siedzibie klienta i pozwala w sposób kontrolowany wykorzystywać potencjał własnych zasobów bez sięgania po dane z niesprawdzonych źródeł, naruszania poufności informacji czy zgodności z lokalnymi regulacjami prawnymi. A jednocześnie nasze rozwiązanie daje możliwość szybkiego wdrożenia i zapewnienia korzyści płynących z zastosowania technologii generatywnej sztucznej inteligencji w organizacji. Private GPT to element naszego portfolio, spośród którego produkty dostarczamy jako „solution in a box” – dodaje Przemysław Szabelak, Kierownik ds. Strategicznych Inicjatyw w Fujitsu Polska.
Dla kogo jest AI on-premise?
PrivateGPT może znacząco wspomóc różne branże w wielu obszarach działalności. Na przykład w dziedzinie obsługi klienta, AI może dostarczać precyzyjne, kontekstowe odpowiedzi na pytania użytkowników, opierając się na historycznych danych dostępnych w firmie. To z kolei umożliwia automatyzację odpowiedzi, skrócenie czasu reakcji, zwiększenie produktywności pracowników i podniesienie satysfakcji klientów.
Rozwiązanie to jest również idealne dla administracji publicznej i samorządowej, gdzie może dostarczać obywatelom i mieszkańcom rzetelnych i aktualnych odpowiedzi na ich zapytania. Narzędzie to może także wspierać urzędników w pracy z dużymi bazami dokumentów, działając zarówno jako zaawansowana wyszukiwarka, jak i jako wsparcie w tworzeniu pism i materiałów.
W sektorze opieki zdrowotnej, gdzie bezpieczeństwo danych jest priorytetem, PrivateGPT może przynieść znaczące korzyści. Jest to obszar szczególnie wrażliwy na wycieki danych, dlatego wdrożenie AI musi być tu szczególnie starannie przemyślane.
– W tym zakresie PrivateGPT przynosi rewolucję. Może analizować dokumentację medyczną pacjentów, materiały informacyjne dotyczące leków, automatycznie wyodrębniając informacje o dawkowaniu, efektach ubocznych i przeciwwskazaniach, wspierając personel medyczny na etapie diagnozowania i ustalania planu leczenia. Rozwiązanie działa lokalnie, ułatwiając dostosowanie do wewnętrznych procesów i zapewniając zgodność z przepisami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych przez podmioty medyczne – tłumaczy Przemysław Szabelak.
PrivateGPT znajdzie również zastosowanie w nauce. Narzędzie to może znacząco przyspieszyć analizę dużych zbiorów tekstów, tłumaczenie materiałów i generowanie podsumowań, uwalniając w ten sposób czas kadry naukowej na badania i innowacje. Dydaktycy zyskają też narzędzie wspomagające tworzenie materiałów edukacyjnych i kursów, co pozwoli im poświęcić więcej czasu na pracę ze studentami.
Niezależnie od branży, PrivateGPT od Fujitsu otwiera nowe możliwości wykorzystania wiedzy i danych, wspierając rozwój innowacji, zwiększanie konkurencyjności oraz podnoszenie satysfakcji pracowników i klientów.
źródło: informacja prasowa
grafiki przygotowane przez Grog od X