Być może część z Was już słyszała o pamięciach CAMM (Compression Attached Memory Module). To rozwiązanie, które po raz pierwszy wprowadził Dell wraz z mobilnymi stacjami roboczymi Dell Precision 7680 oraz 7780. Obecnie można ją znaleźć również w nowszej generacji tego sprzętu, a także u Lenovo – w ThinkPadzie P1 Gen 7. Swój pomysł na wykorzystanie nowych układów przedstawiło teraz MSI. CAMM2 mają trafić do desktopów.
Pamięć CAMM2 to wciąż DDR5, jednak tym razem nie w postaci SODIMM-ów czy DIMM-ów, a w nowym kształcie. Dzięki nowej postaci, pamięci stały się szybsze, pojemniejsze, a jednocześnie zajmują mniej miejsca na płycie głównej. Brzmi to jak idealne rozwiązanie dla urządzeń przenośnych, ale beneficjentami nowego formatu mogą być także stacjonarki, gdzie łatwiej będzie chociażby instalować większe układy chłodzenia dla CPU. Poza tym, pojedyncza kość CAMM2 jest w stanie przesyłać dane dwukanałowo, co znowu pokazuje przewagę nad układami DIMM. Nietrudno więc dojść do wniosku, że nowe moduły mają spore szanse wyprzeć klasyczne DIMM-y z płyt głównych, chociaż do tego jeszcze daleka droga, gdyż CAMM2 oraz LPCAMM2 (wersja Low Power) to wciąż nowość. Póki co wybór układów tego typu jest niewielki, a same pamięci są wyraźnie droższe niż SODIMM-y oraz DIMM-y. Takie już prawa rynku.
Swój pomysł na wykorzystanie nowego typu pamięci zademonstrowało MSI. Tajwańczycy przygotowali płytę główną Z790 Project Zero Plus w wersji z gniazdem dla układów CAMM2 i przetestowali na niej pamięci CAMM2 Kingston Fury. Przy okazji porównano wydajność DDR5-7200 w wariancie SODIMM oraz CAMM2. Obie wersje posiadały taką samą specyfikację (CL38-44-44-105) i okazało się, że w teście AIDA64 ich wydajność pod kątem prędkości odczytu, zapisu, prędkości kopiowania oraz opóźnień była bardzo podobna, nawet z minimalną przewagą DIMM-ów. Żeby jednak wyciągnąć konkretne wniosku, trzeba zrobić bardzie zaawansowane testy porównawcze, także w codziennych zastosowaniach i w grach. Tego niestety na nagraniu przygotowanym przez MSI zabrakło.
Pełną relację z testów płyty głównej, pamięci oraz wiele innych ciekawostek dotyczących pamięci CAMM2 znajdziecie na poniższym nagraniu. Przyda się znajomość języka angielskiego.
Źródło: Tom’s Hardware, extremetech, MSI