Microsoft pokazał światu Majorana 1 – swój pierwszy chip do obliczeń kwantowych. Co go wyróżnia? Wykorzystuje specjalne właściwości materii, które sprawiają, że dane w komputerze kwantowym są stabilniejsze. Firma twierdzi, że to krok w stronę maszyn, które rozwiążą problemy nieosiągalne dla zwykłych komputerów – i to już za kilka lat.
W Majorana 1 kluczową rolę odgrywają tzw. cząstki Majorany – dziwne elementy materii, które działają jak własne lustrzane odbicia. Dzięki nim Microsoft stworzył osiem stabilnych „kubitów” – kwantowych odpowiedników bitów. To efekt niemal 20 lat badań nad nietypowymi stanami materii, które nie są ani cieczą, ani gazem, ani ciałem stałym w klasycznym sensie, tylko czymś bardziej egzotycznym – jak „magiczny” sposób ułożenia cząstek w materiale. Wyniki tych prac opublikowano w Nature (19 lutego 2025).
„To podejście typu high risk, high reward” – powiedział Jason Zander, wiceprezes Microsoftu ds. strategicznych misji, w rozmowie z Reutersem. Dodał, że firma musiała „wynaleźć fizykę od podstaw”, by dojść do tego punktu. Microsoft marzy o chipie z milionem kubitów, który mógłby np. projektować nowe leki czy rozwiązywać trudne zagadki naukowe.
Nie wszyscy są przekonani. „To ekscytujący rozwój, ale nie widzieliśmy jeszcze demonstracji skalowania” – stwierdził Philip Kim, profesor fizyki na Harvardzie, cytowany przez Reutersa. Na razie Majorana 1 to prototyp – Microsoft testuje go z naukowcami, zanim trafi do szerszego użytku.
Źródło: Reuters, Nature