W lipcu rynek kryptowalut odnotował wzrost o 6,1%, co było efektem pozytywnych zmian w regulacjach oraz dynamicznego rozwoju kluczowych projektów Web3. Niemniej jednak, już na początku sierpnia rynek kryptowalut doświadczył gwałtownego załamania, które doprowadziło do spadku wartości o ponad 25%. Pomimo częściowego odbicia, przyszłość rynku pozostaje niepewna, a analitycy ostrzegają przed dalszymi wahaniami w nadchodzących miesiącach. Takie wnioski płyną z dwóch najnowszych raportów Binance Research.
W jednym z tych raportów, analitycy Binance Research dokonali przeglądu wydarzeń oraz najważniejszych trendów na rynku kryptowalut w lipcu. Wartość rynku osiągnęła wtedy 2,3 biliona USD, a kurs Bitcoina (BTC) wzrósł o 9,7%. Większość największych kryptowalut również odnotowała wzrosty, z najbardziej imponującymi wynikami Solany (SOL) i Ripple (XRP), które wzrosły odpowiednio o 30,5% i 27,6%.
Lipiec na rynku kryptowalut – spokój przed burzą
– Obawy rynkowe w lipcu zmniejszyły się po tym, jak Niemcy zakończyły sprzedaż 50 tys. BTC na scentralizowanych giełdach. Do pozytywnych wydarzeń należało też zatwierdzenie przez amerykańską SEC dziewięciu ETF-ów na Ethereum, które rozpoczęły notowania 23 lipca, oraz zapowiedź Donalda Trumpa na konferencji Bitcoin 2024 o potencjalnym utworzeniu strategicznych rezerw Bitcoinów w przypadku zwycięstwa w wyborach – stwierdzili analitycy Binance Research.
W lipcu sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) również odnotował wzrost, zwiększając swoją wartość o 3,5% do poziomu 99,93 miliarda USD. W szczególności wyróżniały się ekosystemy CORE, Scroll i Mantle. Największy wzrost spośród protokołów DeFi odnotował Polymarket, którego wolumen w lipcu był o 614% wyższy niż w styczniu.
Jednocześnie rynek tokenów NFT zanotował spadek o 7,1%. Najbardziej zyskały kolekcje oparte na Solanie, takie jak Solana Monkey Business i Retardio Cousins, podczas gdy główne kolekcje Ethereum i Ordinals odnotowały spadki.
– Rynek NFT przechodzi z fazy spekulacyjnej w fazę praktycznego zastosowania. Twórcy i platformy będą musiały skupić się na realnych zastosowaniach, takich jak certyfikaty własności, tożsamości cyfrowe i aktywa w grach o rzeczywistej wartości – podkreślili eksperci Binance Research.
Wahania sierpniowe – Roller coaster na rynku
Pod koniec lipca i na początku sierpnia rynek kryptowalut doświadczył silnego załamania. Jeszcze 29 lipca kapitalizacja rynku wynosiła 2,48 biliona USD, by 5 sierpnia spaść do poziomu 1,8 biliona USD, co oznacza spadek o ponad 26%. Kurs Bitcoina spadł wtedy o ponad 25%, a podobne spadki dotknęły także inne kryptowaluty. Rynek jednak szybko zaczął się odradzać i odrobił część strat – obecna kapitalizacja to prawie 2,1 biliona USD, a kurs Bitcoina wynosi około 60 tys. USD.
Według kolejnego raportu Binance Research, spadki te można przypisać kombinacji czynników makroekonomicznych oraz specyficznych dla kryptowalut, przy czym te pierwsze wydają się mieć większe znaczenie. Kluczowymi czynnikami były obawy o twarde lądowanie amerykańskiej gospodarki oraz gwałtowne spadki na japońskich rynkach akcji, które negatywnie wpłynęły na nastroje inwestorów.
Dodatkowo, słabsze niż oczekiwano dane dotyczące zatrudnienia w USA oraz wejście indeksu Nasdaq w fazę korekty wzmocniły obawy przed recesją. Na niekorzyść wpłynęło także narastające napięcie na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza między Iranem a Izraelem. Do zwiększenia zmienności na rynku przyczyniły się również plotki o likwidacji pozycji przez Jump Crypto oraz niski popyt na ETF-y oparte na Ethereum.
– Dodatkowo nastroje na rynku popsuły słabe wyniki Apple, a także decyzja Warrena Buffetta o zmniejszeniu udziału w tej firmie, co wzbudziło obawy inwestorów dotyczące przyszłości rynku akcji. Swoje zrobił także wzrost popularności Kamali Harris, która do tej pory nie wypowiedziała się na temat stosunku do rynku krypto, co także mogło negatywnie wpłynąć na nastroje inwestorów – podkreślają analitycy Binance Research.
Przewidywania na kolejne miesiące
Jak zaznaczają analitycy Binance Research, obecne spadki na rynkach tradycyjnych i kryptowalutowych są gwałtowne i bolesne. Znajdujemy się na wczesnym etapie tego spadku, więc możemy spodziewać się dalszej zmienności.
Do kluczowych czynników, które będą wpływać na rynek, należą:
- Wyniki rynków akcji: Silna korelacja między rynkami akcji a kryptowalutami sugeruje, że odbicie na rynku akcji może pozytywnie wpłynąć na kryptowaluty, podczas gdy słabe wyniki rynków akcji będą stanowiły przeszkodę.
- Polityka banków centralnych: Decyzje Rezerwy Federalnej w USA dotyczące stóp procentowych będą miały znaczący wpływ na rynek. Obecnie oczekuje się większych obniżek stóp procentowych niż wcześniej zakładano, a pojawiają się spekulacje o nadzwyczajnym posiedzeniu przed wrześniem.
- Aktywność dużych inwestorów: Decyzje największych graczy na rynku mogą znacząco wpływać na ceny kryptowalut, a ich zakupy lub sprzedaż mogą sygnalizować zmiany trendu.
źródło: informacja prasowa
grafiki przygotowane przez DALL-E od ChatGPT